szpak80 szpak80
150
BLOG

Orkiestra dęta w Sławnie z korzeniami na Wileńszczyźnie?

szpak80 szpak80 Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Sławno - miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Wieprzą i strugą Moszczenicą (lewy dopływ Wieprzy), ok. 20 km. od wybrzeża Morza Bałtyckiego; zrujnowane w czasie II wojny światowej.

"W dniu 16 września 1966 roku, na zebraniu organizacyjnym dochodzi do podpisania statutu Ochotniczej Straży Pożarnej przez grupkę zwolenników utworzenia w naszym mieście orkiestry. Miało to miejsce w siedzibie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej przy ul. Basztowej 15. Statut podpisali następujący uczestnicy tego spotkania:

1. Michał Frankiewicz
2. Stanisław Janczukowicz
3. Wacław Janczukowicz
(...)
http://orkiestraslawno.prv.pl/historia.htm

20.05.2018.
50. Festiwal Orkiestr Dętych „Sławno 2018”
Muzyka, taniec, pasja a wszystko za sprawą 50. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział 13 zespołów, głównie z Polski, ale też zza granicy.
https://szczecin.tvp.pl/37290480/50-festiwal-orkiestr-detych-slawno-2018

1938. Wieś Przewóz, gmina smorgonie, powiat oszmiański, województwo wileńskie. Miasto Smorgonie leży nad rzekami Oksną (lewy dopływ Wilii) i Gierwiatką (dopływ Oksny), zrujnowane w czasie I wojny światowej.

"Dziesięcioletni cymbalista
Szanowny Panie Redaktorze!
Podczas ubiegłego lata odbywałem wycieczkę kajakową po Naroczy i Wilii. Do widzianych przeze mnie osobliwości zaliczam stare cymbały à la Jankiel z "Pana Tadeusza". Jest to płaskie pudło drewniane w kształcie trapezu długości (na oko) 90 cm., szerokości 35 i grubości 5 cm. Na kołeczkach są naciągnięte struny metalowe w liczbie ok. dwudziestu. Cymbały są własnością Jana Janczukowicza, gospodarza ze wsi Przewóz, gmina i poczta Smorgonie. Grywa na tych cymbałach - z dużą wprawą i zacięciem o ile potrafię osądzić - syn właściciela Wacław. Brat jego gra na skrzypcach i taki duet popisuje się na weselach i zabawach wiejskich. Chłopcy są w wieku 10-12 lat. Jeżeli Sz. Pan list mój wydrukuje, znajdzie się może jakieś muzeum, które zainteresuje się szacownym instrumentem. A może, co lepsze, młody Janczukowicz znajdzie tą drogą pomoc, umożliwiającą mu nabycie wykształcenia muzycznego?
Załączam fotografię cymbałów i cymbalisty.
Zechce Pan Redaktor [Stanisław Piasecki, ONR] przyjąć wyrazy poważania
Jan Wiśniewski"

image

Janczukowicz Wacław 1924-1977
Janczukowicz Stanisław 1926-1988
(pochowani na Cmentarzu Komunalnym w Sławnie)

Smorgonie.
"Miasto słynęło dawniej ze słodkich obwarzanków, które obok palm wileńskich i piernikowych serc z sentencjami, były symbolem i atrakcją sławnego jarmarku odpustowego Kaziuków wileńskich. Obwarzanki zwożono wozami i stosami kładziono na straganach". "Smorgonie, położone wśród cudownych ogromnych lasów, sławne z książęcej Akademii Niedźwiedzi, po radziwiłłowskim epizodzie kalwińskim posiadają kościół pw. Św. Michała urządzony w przekazanym w 1621 roku pokalwińskim zborze. Ufundował go wojewoda brzesko-litewski Krzysztof Zenowicz. Kościół katolicki św. Michała Archanioła, renesansowy – obronny – (mury grubości od 1,8 do 3 m), zbudowany w latach 1606-1612 pierwotnie jako zbór kalwiński, na miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej (z l. 1552-1553). Fundatorem był wojewoda brzesko-litewski Krzysztof Zenowicz. Jego syn Mikołaj Bogusław Zenowicz przeszedł na katolicyzm, a jego siostra w 1621 przekazała zbór katolikom. W 2 poł. XVII wieku Smorgonie najechali kalwińscy Radziwiłłowie i siłą przyłączyli miasto do Ordynacji nieświeskiej. W 1866 rosyjskie władze zaborcze zamieniły kościół na cerkiew. W 1921 wrócił do katolików. Zamknięty w 1947 (był magazynem, sklepem, salą wystawową, muzeum). Zwrócony wiernym w 1990.

image
Smorgonie. Kościół św. Michała Archanioła

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura