47 obserwujących
1228 notek
1216k odsłon
498 odsłon

Przywieczerski o sposobie na "opylanie" odkurzaczy przez Polaków

Wykop Skomentuj5

Dział: Okrągły stół, Temat: Rabunek


https://www.tvp.info/38866448/portal-tvpinfo-po-12-latach-amerykanie-wydadza-mozg-afery-fozz

Czerwiec 1989 r.:

"Dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego "Universal" sp. z o.o. - Dariusz Przywieczerski w wywiadzie przeprowadzonym z nim powiada m.in.: "...cały sprzęt gospodarstwa domowego jest towarem dość powszechnie szmuglowanym za granicę. "Zelmer" produkuje 1 mln 100 tysięcy sztuk odkurzaczy rocznie, z czego tylko 300 tys. eksportujemy. Ale szacuje się, że z tego, co przeznacza się na rynek krajowy, połowa wywożona jest przez "turystów" do Grecji i Berlina Zachodniego. Odkurzacz za 20 tys. "opylają" tam bez trudu za 50 dol., bo na Zachodzie kosztuje ok. 100 dolarów. Jedyny sposób na zlikwidowanie tego zjawiska to dostosowanie cen w Polsce do poziomu cen europejskich".

Uczestnik konkursu "Menedżer Roku" w 1989 r., w tymże roku m.in. zakładał też Bank Inicjatyw Gospodarczych.


image

XIX wieczny dworek w Głodowie, koło Lipna, niedaleko Włocławka

"...Przywieczerski kupił sobie rezydencję niedaleko Włocławka: XIX wieczny dworek w Głodowie, koło Lipna.

Gdy na Kujawach trwała kampania wyborcza Przywieczerskiego, w Warszawie powstał pierwszy w Polsce prywatny bank - Bank Inicjatyw Gospodarczych. BIG założyło w czerwcu 1989 siedem firm i 14 osób - wśród nich Universal i Dariusz Przywieczerski, który został szefem rady banku. BIG pomógł prywatyzować Universal: wiosną 1990 przygotował publiczną emisję akcji Universalu. Przywieczerski osobiście reklamował je w telewizji. Wystąpił jako Napoleon polskiego biznesu. (...)
Jesienią 1990 r. Universal został sprywatyzowany, udziały skarbu państwa spadły z 51 do 17,5 proc. BIG kupił około 11 proc. akcji. Tak więc BIG i Uni­ver­sal stały się nawzajem swymi właścicielami. (...)

Tygodnik "Polityka" i Business Centre Club uznały Przywieczerskiego za biznesmena roku. (...)".

http://yelita.pl/artykuly/art/przywieczerski

"Przywieczerski kupił nieruchomość w Głodowie, wokół angielskiego parku postawił trzymetrowy płot i zaczął nazywać posiadłość Głodowo Przywieczerzynek".

https://mapa.targeo.pl/5262366058/nip/firma


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo