szpak80 szpak80
211
BLOG

Komisarz Friedrich von Gregory - errata do biogramu

szpak80 szpak80 Kultura Obserwuj notkę 0

Oficjalnie:
Friedrich Freiherr von Gregory, ur. w 1900 w Zgorzelcu. Prawnik, "urzędnik stowarzyszeniowy", polityk (NSDAP). Od października do listopada 1918 r. walczył w I wojnie światowej na froncie zachodnim w stopniu Fahnenjunkra (pchor.) w pułku grenadierów Króla Wilhelma I (Prusy Zachodnie), gdzie 4 listopada został jeńcem Francuzów, po roku miał uciec z obozu jenieckiego w Nantes. Studiował prawo na Uniwersytecie we Wrocławiu, kończąc jako doktor prawa. Po studiach prwnik i syndyk w Jeleniej Górze. Dołączył do NSDAP i został komisarzem departamentu polityki gospodarczej na obszar południowo-wschodni (Dolny Śląsk) w ogólnokrajowym zarządzie NSDAP. Od 1932 r. z ramienia NSDAP przez półtora roku był posłem do pruskiego Landtagu, rozwiązanego w październiku 1933 r.
W czasie II wojny światowej był przewodniczącym zarządu firmy wydobywczej Berg- und Hütten-Aktiengesellschaft (Buhag) w Janowicach Wielkich (powiat jeleniogórski, woj. dolnośląskie). Od 1957 do 1965 był dyrektorem naczelnym Krajowego Stowarzyszenia Związków Pracodawców Dolnej Saksonii (Przedstawicielstwo Dolnej Saksonii w Federacji Przemysłu Niemieckiego ) w Hanowerze. I to by było na tyle. Jako źródło podano m.in. "Wer ist wer? Das deutsche Who's who" (ed. 15, 1967 Berlin)


Fotografii - brak. Zagubione w biogramie dane - okres po 1933 r., i niedoszacowanie pozycji - pana von posła do landtagu i przedwojennego komisarza w zarządzie krajowym NSDAP - w czasie II wojny światowej. Spróbuję uzupełnić, ale dziur z lat powojennych już raczej nie.

- - - - -

1933 r., w czerwcu:
 Na zebraniu prezesów wschodnio-niemieckich izb przemysłowych i rolniczych w Berlinie, pełnomocnik gospodarczy dla Wschodu niemieckiego w kierownictwie partji NSDAP, poseł baron von Gregory wygłosił referat, poświęcony sytuacji na wschodnich obszarach Rzeszy.

1935 r., w listopadzie:
Delegat niemiecki w Warszawie. Przez kilka dni bawił w Warszawie naczelny dyrektor niemieckiej Izby dla handlu z Polską [Friedrich] von Gregory [będzie tę funkcję pełnił także w 1939 r.). Delegat niemiecki nawiązał kontakty z polskiemi sferami eksportowo - handlowemi w związku z polsko - niemiecką umową handlową. Dyrektor von Gregory opuścił już Warszawę.

[1939 r., w maju: Przy okazji warto nadmienić, że prezes Niemiecko Polskiej Izby Handlowej w Wrocławiu posiada imiennika, którego nazwisko znane jest dobrze na terenie protektoratu Czech i Moraw. Dr. Freiherr von Gregory b. attache prasowy poselstwa niemieckiego w Pradze został ostatnio mianowany szefem wydziału Kultury i Propagandy w protektoracie Czech i Moraw, który to urząd odpowiada niemieckiemu ministerstwu Oświaty i Propagandy. P. von Gregory obecnie gorliwie zajmuje się reorganizacją czeskiego szkolnictwa i "pielęgnacją" kultury czeskiej.
Jak widzimy P. P. von Gregory specjalnie interesują się przeróżnymi zagadnieniami, związanymi jednak bezpośrednio z interesami państw sąsiadujących z Trzecią Rzeszą.]

image

Friedrich von Gregory jako prezes niemiecko-polskiej izby handlowej (1937 r.)

image
Friedrich von Gregory. Pierwszy kierownik wydziału gospodarstw rolnych i przemysłu w Generalnym Gubernatorstwie (1943 r.)

image
Punkt informacyjny Generalnego Gubernatorstwa w Berlinie (1942). Goście zwiadzający wystawę wyrobów przemysłu metalowego Generalnego Gubernatorstwa przy stole wystawowym z imadłami, odważnikami i ręcznymi wiertarkami. Wśród gości widoczni m.in.: Friedrich von Gregory (trzeci z lewej w pierwszym rzędzie) i Luxenberg (czwarty z lewej w pierwszym rzędzie).

image
Gubernator Hans Frank wręcza dyplom baronowi Friedrich von Gregory w kasynie państwowym w Krakowie (1942 r.).

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura