52 obserwujących
1306 notek
1304k odsłony
3040 odsłon

Borusewicz, Tusk i Ruser ze Stasi, ten trzeci jako doc. Politechniki Gdańskiej w 1995 r.

Wykop Skomentuj5

Dział: Polityka, Temat: Agenci i współpracownicy niemieckich służb

image

Docent Detlef Ruser.

"Z tego powodu szef STASI, Mielke, powołał własny oddział wywiadowczy. Grupa operacyjna "Warszawa" [Operativgruppe Warschau] posiadała filie w konsulatach w Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach. Zatrudniała od 15 do 20 etatowych pracowników i o wiele większą liczbę tajnych współpracowników".

image

"Pokwitowanie nieoficjalnemu współpracownikowi [Inoffizieller Mitarbeiter, IM] "Henrykowi" przekazano na wypełnienie zadania w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za okres od 7.11. do 12.11.1980 - 1500 marek (słownie: jeden tysiąc pięćset marek)"


Za tłumaczeniem publikacji der Spiegel. Ciekawe o co im chodziło z tym ujawnieniem. Przywołanie co-po-niektórych do porządku? Przypomnienie niektórym, że nic się nie zmieniło? Rozbrojenie bomby, poprzez ujawnienie w tej formie, zanim ktoś w Polsce to zrobi? A może wojna dwóch obcych i wrogich służb, prowadzona na terenie Polski?
(A sama sytuacja kojarzy się z opisywanym przez jednego z dziennikarzy "incydentem" z Kwaśniewskim i przywołaniem go do porządku przez postkomunistyczne służby, i posłużeniem się w tym celu jednym z tygodników, operacja ponoć zakończona sukcesem)

Publikacja o Detlefie Ruserze jest z 4 grudnia 1995 r.
 O komentarz poproszono dwóch polityków... Donalda Tuska i Bogdana Borusewicza.
- Aaaa myśmy od razu wiedzieli, że to agent.
Spiegel rzuca pytanie, w odpowiedzi na twierdzenie wyżej wymienionych, że Ruser był trzymany na odległość:
"- Czy zatem Ruser tak mocno przesadzał w swoich raportach?".

O pracy Detlefa Rusera na Politechnice Gdańskiej jeszcze w 1995 r.
Der Spiegel: "Były tajny współpracownik STASI "Henryk" urzęduje nadal w pokoju 738, na siódmym piętrze wydziału elektroniki Politechniki Gdańskiej i przyjmuje co piątek przed południem.
-  "Mnie też to dziwi, tego nie wiedziałem, przyznał Donald Tusk".

#STASI #BND #?

------
1995
21 grudnia – początek "sprawy Oleksego" informacja o materiałach o współpracy Oleksego ze służbami specjalnymi byłego ZSRR i Rosji. 23 grudnia – zaprzysiężono Kwaśniewskiego.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura