52 obserwujących
1275 notek
1274k odsłony
529 odsłon

Robert Maxwell - "pierwszy biograf Jaruzelskiego"

Wykop Skomentuj2

Z okazji wyboru W. Jaruzelskiego na prezydenta PRL przez sejm magdalenkowo-okrągłostołowy,  w Dzienniku Telewizyjnym, poprzedniku „komercyjnych” już Faktów TVN, wyemitowano panegiryczny materiał o Jaruzelskim. Poinformowano tam, że niejaki Robert Maxwell był autorem „jedynej biografii Wojciecha Jaruzelskiego”, która „wyszła w Londynie w cyklu sylwetek wybitnych polityków naszej współczesności. Autor biografii powiedział o generale, że dał się poznać światu nie tylko jako wielki patriota ale jako polityk liczący się w Europie. Stwierdził, że Wojciech Jaruzelski jest w stanie odegrać wybitną rolę w poprawie stosunków między wschodem a zachodem i w tworzeniu Europy jako wspólnego domu dla wszystkich”.

Charakterystyka niczym z portretu psychologicznego wykonanego przez służby, takim samym posłużył się kilka lat wcześniej w swoim liście motywacyjnym do Jaruzelskiego Rozłubirski, też generał PRL i przyszły współkoordynator (i nie tylko) przerzutu Żydów do Izraela.

Książka Maxwella nosi tytuł: "Jaruzelski. Prime Minister of Poland. Selected Speeches"  (seria Leaders of the World) - wybrane przemówienia – 10 ich było; z podtytułu dowiemy się, że książka zawiera też wywiad Maxwella z Jaruzelskim oraz rys biograficzny. Sądząc po cenie, publikacja obecnie należy do rzadkości bo wyceniana jest przez sprzedawcę na 316$ 24c. Według opisu książka ukazała się w styczniu 1985 r.

image

Robert Maxwell (1923-1991), któremu, nota bene, przyznano doktorat honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w styczniu 1989 r. (tego samego dnia spotkał się jeszcze z „przewodniczącym Rady Państwa Wojciechem Jaruzelskim”), to brytyjski magnat prasowy, poseł Partii Pracy (1964-70) i jak się okaże oszust i złodziej. Urodził się na Zakarpaciu (wówczas Czechosłowacja teraz Ukraina), na granicy czesko-rumuńskiej, jako Jan Ludvik Hyman Binyamin Hoch. Po ucieczce z Czechosłowacji wstąpił do wojska na uchodźstwie, a po klęsce Francji trafił do Brytanii, gdzie występować miał jako Ivan du Maurier, po zorganizowaniu buntu wraz z 500 innymi (kto wie, może z paragrafu za antiszemitnikowanie w armii?) przeszedł do armii brytyjskiej, dosłużył się stopnia sierżanta, w 1945 został mianowany kapitanem i dołączył do MSZ i pewnie nie tylko. Następnie przez dwa lata pracował w Berlinie w sekcji prasowej, w 1946 otrzymał obywatelstwo brytyjskie, w 1948 zmienił imię i nazwisko z Hoch na Maxwell. „Po drugiej wojnie światowej, Maxwell użył szeregu kontaktów w alianckich władzach okupacyjnych i rozpoczął interesy jako brytyjski i amerykański dystrybutor wydawnictwa Springer Verlag"  (nie ten Springer).

image

Następnie, jak się później okaże, wraz z (innym?) brytyjskim agentem pochodzenia austriackiego (Paul Rosbaud), wykupił jedno z podwydawnictw Springera Verlag i przemianował je na Pergamon Press  -tak zaczął jako przyszły magnat, właściciel m.in. Daily Mirror (od 1984; wcześniej i później  próbował zakupić inne tytuły, ale też kluby piłkarskie - był właścicielem Oxford United a starał się o kolejne), rozwijał swoje wydawnictwo w latach 50 i 60 także w USA, uzyskując status magnata. Co najmniej od czasu rozpoczęcia kariery wydawniczej, jak się w przyszłości miało okazać, współpracował także z żydowskimi a później także izraelskimi służbami, niemal na pewno także z sowieckimi, gdyż, jak doniesiono po latach, chodziło o broń z bolszewizowanej w 1948 r. Czechosłowacji, wysyłaną do Palestyny w czasie toczącej się tam w 1948 wojny żydowsko-arabskiej.

image

Nie jest to pełny szkic biograficzny, w dodatku,  dostępne biogramy i artykuły o nim różnią się miejscami. Np. zanim został Janem Ludvikiem miał nazywać się Abraham Lajbi Hoch, a później nie Ivan a Leslie du Maurier (nazwisko od marki papierosów), później także Jones, by ostatecznie nazwać się – Ian Robert Maxwell.

image

 (A i to nie jest plakat reklamowy, może tyle. To nie jest plakat reklamowy.)

Inny opis działalności po wojnie: "Tuż po wojnie, kapitan Maxwell został skierowany do Berlina gdzie trafił do brytyjskiego wywiadu wojskowego i zajmował się przesłuchiwaniem Niemców. Wkrótce przeniesiono go do Sojuszniczej Komisji Kontroli, która zajmowała się cenzurowaniem filmów, książek przedstawień i gazet". "W 1964 roku Pergamon wydawał 600 tytułów książek i 70 czasopism rocznie". A na giełdzie wyceniany był na 4 mln. funtów". W szczycie było to 400 firm na świecie, o wartości na papierze ocenianej na 4 mld. funtów.

Poza książką „biograficzną” o Jaruzelskim,  z postacią Maxwella wiąże się np. taka publikacja w jęz. ang.: „Socjalizm i pokój są nierozłączne: odpowiedzi Teodora Żiwkowa na pytania zadane mu przez Roberta Maxwella, prezesa angielsko-amerykańskiego wydawnictwa Pergamon Press’, Sofia Press, Sofia, 1982. A w języku polskim znajdziemy jeszcze z 2012 r.: „Robert Maxwell. Magnat. Człowiek, który oszukał Jaruzelskiego. („namawiał W. Jaruzelskiego do zakupu kosztownego programu komputerowego, który miał mu pomóc w zdławieniu opozycji”). I z ciekawostek anglojęzycznych – „Zabójstwo Roberta Maxwella: superszpieg Izraela” (2002) 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura