Blog
Nie rozumiem, dlaczego ....
Anka K
Anka K Niezależnie myśląca
8 obserwujących 63 notki 159434 odsłony
Anka K, 12 lutego 2017 r.

Niezwykłe położenie średniowiecznych świątyń św. Michała

1714 1 0 A A A

Świątyń pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Polsce i na świecie jest wiele, ale niewiarygodne wydaje się usytuowanie kilku z nich oraz historie związane z ich powstaniem. Budowano je w miejscach objawienia Archanioła na maleńkich wysepkach lub wysoko w górach .

linea_sacra_san_michele_2

7 świątyń poświęconych św. Michałowi Archaniołowi

W różnych okresach historycznych na jednej linii powstało 7 świątyń poświęconych św. Michałowi Archaniołowi:

  1. Skellig Michael w Irlandii
  2. St Michael's Mount w Kornwalii w Anglii
  3. Mont Saint-Michel  w Normandii we Francji
  4. Sacra di Sant Michele  w Piemonte we Włoszech
  5. Monte Sant'Angelo na półwyspie Gargano we Włoszech
  6. Santuario sull'Isa di Simi  w Grecji
  7. Monte Carmelo w Izraelu

 Na załączonym filmiku wyszczegółniono trzy najbardziej znane sanktuaria pod wezwaniem św. Michała Archanioła.
Objawienia na półwyspie Gargano we Włoszech w V wieku, najstarsze i najbardziej znane sanktuarium św. Michała

Na półwyspie Gargano, 856 metrów n.p.m, znajduje się białe, kamienne miasteczko Monte Sant'Angelo, a w jego centrum w grocie sanktuarium św. Michała Archanioła o niezwykłej historii.  Od 1996 roku opiekują się nim polscy księża ze zgromadzenia św. Michała Archanioła, potocznie zwani michalitami.

Grota na górze Gargano

Sanktuarium św. Michała w Monte Sant'Angelo

Po raz pierwszy św. Michał Archanioł objawił się w tym miejscu w 490 roku biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi mówiąc:

"Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzki. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego. 

... Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, datowane jest na 492 rok. Sipont został oblężony przez Germanów pod wodzą Odoakra. W obliczu pewnej porażki, św. Wawrzyniec znowu zarządził trzy dni pokuty i publicznych modlitw, aż powtórnie ukazał mu się św. Michał Archanioł, obiecując zwycięstwo, jeśli mieszkańcy Sipontu natychmiast przystąpią do kontrataku. Rozentuzjazmowani obietnicą obrońcy wyszli z miasta i wzięli udział w zaciętej bitwie, której towarzyszyły trzęsienie ziemi, grzmoty i błyskawice. 29 września 492 roku całkowite zwycięstwo wojsk Sipontu stało się faktem.

Rok później, 8 maja, biskup wraz z całą ludnością Sipontu udał się na Monte Gargano, gdzie wszyscy usłyszeli dobywające się z groty, którą miał poświęcić, cudowne śpiewy anielskie. Przerażony i zdezorientowany św. Wawrzyniec zdecydował się poprosić o radę papieża, św. Gelazego. Po pozytywnej opinii Ojca Świętego biskup ­jeszcze bardziej utwierdził się w wierze, że objawienia nie były złudzeniami. Zaraz potem objawił mu się Archanioł i oznajmił:
Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.

Wszystko to i wiele innych cudów zdarzyło się dokładnie 29 września 493 r. Od tego dnia grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została nigdy poświęcona ludzką ręką.

Ostatni raz św. Michał Archanioł ukazał się 25 września 1656 r. arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy i powiedział: Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię.  ..." 
/link/Klasztor na wodzie u wybrzeży Kornwalii w miejscu objawień w V wieku

St Michael's Mount leży na wyspie blisko wybrzeży Kornwalii (Anglia) w zatoce Mount's Bay. Wyspa połączona jest z lądem drogą o długości 366 m, udostępnioną w trakcie odpływu.

 Niezwykła linia św. Michała na mapie Euroazji
St. Michael's Mount

Wyspa była ośrodkiem religijnym od wczesnego średniowiecza, według tradycji Michał Archanioł pojawił się w tym rybakom w V wieku. Na wyspie Bernardyni zamieszkali w XI wieku, w XII wieku pobudowali kaplicę, która została zniszczona w 1275 roku w trakcie trzęsienia ziemi.  Kościół św. Michała został odbudowany pod koniec XIII wieku.Klasztor na wodzie w Mont Saint-Michel  w Normandii we Francji z VIII wieku

Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała) to skalista wyspa w południowo-zachodniej Normandii, połączona z lądem groblą o długości 1800 metrów. Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. W trakcie przypływów sanktuarium znajduje się na wyspie.

mont-saint-michele-aerial
Mont  Saint-Michel

Według tradycji w 709 roku biskupowi Avranches, świętemu Aubertowi, objawił się Michał Archanioł, prosząc o zbudowanie kościoła na skale. Zbudowany na wyspie kościół był wielokrotnie rozbudowywany.


Ciekawa architektura sanktuarium oraz jego położenie przyciąga średnio rocznie 3.2 mln osób.Klasztor benedyktynów Sacra di Sant Michele w Piemoncie z X wieku 

Sacra di Sant Michele  jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całym Piemoncie. Klasztor znajduje się na szczycie góry Pirchiriano.

Sacra di san Michele
Sacra di Sant  Michele

Zgodnie z tradycją, świątynia została zbudowana przez pustelnika św Giovanni Vincenzo na polecenie Archanioła Michała pod koniec X wieku. Od 1381 roku La Sacra została zamieniona w garnizon wojskowy chroniący granicę włoską przed Francuzami. Benedyktyni musieli opuścić klasztor.  Dopiero w 1836 r książę Piemontu Carlo Alberto Savoy postanowił odbudować świątynię,
Prawosławny klasztor Santuario sull'Isa di Simi  w Grecji z XII wieku

Santuario sull'Isa di Simi  w miejscowości Panormitis na greckiej wyspie Simi został założony w XII wieku, przebudowany w XVIII wieku.


Prawosławny klasztor św. Michała Archanioła

W świątyni znajduje się czczona przez miejscową ludność 3-metrowa ikona św. Michała Archanioła pokryta srebrną koszulką. Według tradycji pielgrzym prosząc o pomoc św. Michała musi coś obiecać.
Ruiny klasztoru z VII wieku na irlandzkiej wyspie

Skellig Michael zw. Great Skellig ,  to skalista irlandzka wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, w hrabstwie Kerry w Irlandii. Ma powierzchnię 0,226 km².

Niezwykła linia św. Michała na mapie Euroazji
Skellig  Michael

W VII wieku założono tutaj klasztor, który funkcjonował do XIII wieku.  W XIII wieku mnisi przenieśli się na ląd.

Szczególna linia na mapie Euroazji     
Cele zakonników

Na dwóch tarasach znajdowały się: 2 oratoria, kościół św. Michała, 7 kamienne cele w kształcie ula i  cmentarz.

Niezwykła linia na mapie Euroazji
Duże oratorium

Duże oratorium to kamienny budynek o kształcie odwróconej łodzi z drzwiami i oknem na ścianie wschodniej, jest to miejsce modlitwy i celebracji mszy św. Wnętrze dużego oratorium ma kształt prostokąta o wymiarach 3,45m na 2,35m i wysokość 2,3m. Ściany oratorium mają około 1,2m grubości.

 


W Europie znana jest jeszcze druga krótsza linia, które biegnie przez teren Wielkiej Brytanii.


Opublikowano: 12.02.2017 10:00.
Autor: Anka K
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Mamy rok 2017, 500-rocznica reformacji, 300-rocznica ujawnienia się masonerii i 100-rocznica objawień w Fatimie. W ostatnich latach nasiliło się tempo niepokojących zmian na świecie.

Na swoim blogu pragnę wychwycić epizody, które ilustrują współczesną historię.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Oficjalny koszt budowy samego obiektu w latach 2003-2006 wynosił 58 mln $...
  • Zgadzam się, że " ... nie ma opcji powstania jednej religii światowej. ..." Czy nie jest...
  • W notce na blogu możliwe jest wyłącznie zasygnalizowanie pewnych tematów, a nie ich...

Tematy w dziale Kultura