Notatki Energetyczne
ekskluzywne treści o energetyce z zagranicy
0 obserwujących
31 notek
4068 odsłon
  79   0

Litwa startuje z pierwszym projektem produkcji ekologicznego wodoru

Litewski operator systemu przesyłowego gazu Amber Grid, operator dystrybucji energii ESO oraz spółka SG dujos Auto podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwoju produkcji wodoru za pomocą technologii power-to-gas (P2G). W ramach projektu po raz pierwszy do litewskiego systemu gazowego zostanie podłączona jednostka produkująca ekologiczny wodór. Planowane jest wdrożenie projektu pilotażowego i uruchomienie produkcji zielonego wodoru w technologii P2G na Litwie w 2024 roku.

Realizacja tego projektu badawczo-rozwojowego ma na celu określenie, w jaki sposób istniejący system gazowy może zostać przystosowany do transportu ekologicznego wodoru. W trakcie realizacji projektu urządzenia elektrolizy do produkcji wodoru zostaną podłączone do instalacji produkcji energii odnawialnej oraz systemu przesyłu i dystrybucji gazu. Wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy w instalacji P2G będzie mieszany w różnych proporcjach z gazem ziemnym i transportowany do odbiorców.

Zgodnie z podpisaną umową spółka SG dujos Auto kupi i zamontuje w południowo-wschodniej części Litwy zakład produkcji wodoru Power-to-gas. Będzie się on składał z elektrolizera, magazynu wodoru, sprężarki i innych elementów. Urządzenia do mieszania wodoru z gazem ziemnym, jednostka wlotowa zielonego wodoru oraz urządzenia monitorujące zostaną zamontowane w systemie przesyłowym gazu Amber Grid. Według międzynarodowych ekspertów udział zielonego wodoru w mieszance gazowej może wynosić nawet do 10 procent. ESO będzie uczestniczyć w ocenie wpływu ww. mieszanki gazowej na system dystrybucyjny i odbiorców gazu.

Dostosowanie systemu gazowego do transportu czystego wodoru lub mieszaniny metanu i wodoru planowane jest do 2030 roku.


Źródło: Agaz.Info, https://agaz.info/2021/06/23/lithuania-the-first-green-hydrogen-production-project-is-launched/

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka