Blog
Smoleńsk - chcemy prawdy! Dlaczego musieli zginąć?
Mieszczuch7
40 obserwujących 882 notki 880232 odsłony
Mieszczuch7, 23 marca 2011 r.

Upamiętnienie bez pomników: uchwała ws. Ulmów z Markowej

Jutro, w 67. rocznicę męczeńskiej śmierci całej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów,  zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów, upamiętniająca ich heroizm uchwała będzie mogła być przyjęta przez Sejm. Rodzinie  Ulmów Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał  tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Osiem lat temu rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Rodzina Ulmów jest swoistym symbolem co najmniej sześciu tysięcy innych "Sprawiedliwych",  tych uhonorowanych medalami, jak i tych, którzy pozostają anonimowi. Autorem projektu uchwały jest poseł Kazimierz Ujazdowski (PiS).

Posłowie koalicji rządzącej, pomimo skierowania jej na wolniejszą ścieżkę procedowania, jednak jej nie zablokowali, ale ją po swojemu ocenzurowali.

Tydzień temu zastanawiałem się,  co jest dla nich takiego niewygodnego w tej uchwale. Zgadywałem, że być może są to słowa wyraźnie wskazujące odpowiedzialność niemieckiego okupanta (zamiast, ogólnie, mowy o jaichś abstrakcyjnych nazistach), albo słowa o polskim heroizmie (zamiast, zgodnie z poprawnością polityczną, o dobrym Niemcu) , albo te o braku reakcji rządów alianckich na nasze sygnały o holokauście, a może o roli Kościoła?

Okazało się,  że, niestety, dużo się nie pomyliłem:

Członkowie komisji przychylili się do przyjęcia pierwszej części projektu uchwały, odrzucając jednak akapity odnoszące się m.in. do roli katolickiego duchowieństwa i Żegoty w ratowaniu Żydów. Skreślono także ustęp podkreślający konieczność wsparcia dla społecznych inicjatyw na rzecz upamiętniania Polakach ratujących Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem budowy pomnika na pl. Grzybowskim w Warszawie i stworzenia muzeum w Markowej, miejscu zamieszkania rodziny Ulmów. Usunięcie tych akapitów argumentowano koniecznością wzmocnienia wymowy uchwały, uwypuklenia heroizmu członków rodziny Ulmów i oddania im należnego hołdu.

http://www.salon24.pl/news/115068,projekt-ws-upamietnienia-rodziny-ulmow-ratujacej-zydow-podczas-wojny

  • Posłowie, którzy deklarują swą wiarę i nader chętnie biorą udział w uroczystościach kościelnych, gdy filmują ich kamery, wykreślili z tej uchwały  Kościół.
  • Posłowie, którzy lubią chwalić się swymi patriotycznymi korzeniami, wykreślili też Polskie Państwo Podziemne i  "Żegotę".
  • Posłowie, którzy w nazwie swego ugrupowania umieścili "obywatelskość", wykreślili tu wspieranie społecznych inicjatyw.
  • Tak bardzo chcą oni upamiętnienia rodziny Ulmów, że aż uznają za niegodny ich pomysł stawianie im pomnika czy muzeum.
  • Tak im zależy na tym, że powierzają projekt uchwały w ręce posła SLD, jako sprawozdawcy, którego lider niedawno mówił, że nie zna sprawy Ulmów...

Nie może więc być żadnych znaków pamięci o rodzinie Ulmów, o Polakach ratujących Żydów w przestrzeni publicznej? Dlaczego, komu to przeszkadza?

 

zob. też

http://notatnikmieszczucha.salon24.pl/288286,dorzynanie-watah-poprzez-powtorne-dorzynanie-ulmow

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

„Jedenaście dni temu dość mało znany bloger Mieszczuch7 napisał bardzo ciekawą notkę p.t. "Nowy mur - warszawski". Jako pierwszy zauważył on, że dzięki stalowym barierkom Pałac Prezydencki zaczął przypominać warowną twierdzę. Porównał on to do muru oddzielającego Żydów od Palestyńczyków oraz do wysokich płotów, które rozdzielają katolików i protestantów w Belfaście. Później także inni publicyści /n.p. Johny Pollack/ czynili podobne porównania, ale Mieszczuch7 był pierwszy. Jego poprzednia notka o ataku na niezawisłość Rzecznika Praw Obywatelskich też była bardzo interesująca. Warto zaglądać na ten blog.” elig, 28.08.2010

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Leonarda Bukowska  Raz jeszcze - po artykule red. Dominiki Wielowiejskiej, że nie zamierza...
  • @osasunna  Codziennie kilkunastu takich Stefanów wychodzi z więzienia, bo sędzia wypuszcza...
  • @Janowalski  Adamowicz zapomniał, to co dopiero ja?

Tematy w dziale