Wszyscy jesteśmy obywatelami
“Człowiek nie jest w stanie pracować, gdy nie widzi sensu pracy, gdy sens ten przestaje być dla niego przejrzysty, gdy zostaje mu niejako przesłonięty. Praca ludzka stoi w pośrodku całego życia społecznego. " Jan Paweł II
43 obserwujących
915 notek
966k odsłon
470 odsłon

Dorn chce, by Polskę uwikłać w konflikt z Iranem

Wykop Skomentuj9

Komentarz do:

http://wpolityce.pl/artykuly/17637-polska-powinna-wyslac-jasny-sygnal-ze-jest-za-jak-najszybszym-prewencyjnym-uderzeniem-na-iran

 

Ludwik Dorn popełnił tekst-apel o to, by Polska wysłała jasny sygnał, że jest za jak najszybszym, prewencyjnym uderzeniem na Iran, z czym się absolutnie nie zgadzam. Polska nie powinna wysyłać żadnych sygnałów zachęcających do ataku prewencyjnego na Iran. W tym wypadku wyjątkowo zupełnie zgadzam się z oceną rosyjskiego ministra Ławrowa, że taki atak byłby działaniem całkowicie nieprzemyślanym, mogącym przynieść nieobliczalne skutki. Mówiąc krótko: to grozi sprowokowaniem do wojny całego świata islamskiego. Szalenie niebezpieczna gra.

To nieprawda, Panie Dorn, że nikogo nie obchodzą w Polsce nieodpowiedzialne zapowiedzi prrewencyjnego powietrznego i rakiertowego ataku na Iran ze strony Izraela. To jest temat , który jest bardzo uważnie śledzony, z obawą, z czym wystrzeli (oby nie!) znowu Izrael? Jak to może zdestabilizować sytuację nie tylko w regionie, ale i w Europie, u nas, w Polsce? Są poważne powody do niepokoju.

To nieprawda, że Izrael ma w tej sprawie jakieś bezwarunkowe wsparcie USA i Wlk. Brytanii, czy Francji. Wręcz przeciwnie, rządy tych państw nie chcą prowokować takiej nowej wojny i zapewniają jedynie o pomocy Izraelowi w sytuacji, gdyby to Iran pierwszy zaatakował. A to jest bardzo mało prawdopodobne. Iran nie jest jakimś agresorem, nie dawał w przeszłości powodów do uznania go za potencjalnego napastnika.

Nie jest wcale oczywiste, że "Izrael musi" zacząć wojnę z Iranem i że "USA muszą" na tę wojnę pójść razem z nim. To, że Iran - o ile tak często zawodne informacje wywiadów są prawdziwe - może mieć broń atomową, to jeszcze nie jest wystarczający powód do napaści na ten kraj. Nie napadamy z tego powodu na koreę, ani na Pakistan. Nie istnieje też żadne powód, by w to wciągąc Polskę i rodaków. O ile mi wiadomo, w Iranie nie zginął  żaden nasz rodak, a na przykład w Pakistanie - tak, a mimo to nie nie rzucaliśmy rakiet na ten kraj. Persowie to ludzie pogodni, spokojni, religijni, nie atakowani na pewno nie uczynią nikomu krzywdy. Spotkałem Persów, którzy od razu obdarzyli mnie szacunkiem ze względu na respekt wobec naszego wielkiego papieża, Jana Pawła II. A on nigdy by nie poparł takiego pomysłu, byśmy dali się wciągnąć w "uderzenie prewencyjne" czyli napaść na Iran czy jakikolwiek inny kraj.

Poza tym przekonanie, że Rosja zechciałaby stracić swoje cenne wpływy w tym regionie za cenę jakiegoś częściowego uzależnienia Ukrainy, Gruzji czy nawet Polski, nie wydaje mi się rozsądnym rozumowaniem. Rosja nie zechce niczego stracić, będzie za to walczyć o więcej. Dlatego taki kryzys nie jest wcale w naszym interesie i tym bardziej nie należy go przyśpieszać.

Napisał Pan, moim zdaniem, coś potwornie głupiego, a przez to też i niebezpiecznego.

 

 

 

 

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale