Blog
Smoleńsk - chcemy prawdy! Dlaczego musieli zginąć?
Mieszczuch7
42 obserwujących 888 notek 895900 odsłon
Mieszczuch7, 29 listopada 2018 r.

Czy TVN jest odpowiedzialna za popchnięcie Georgette Mosbacher do samobójczego strzału?

3337 191 0 A A A

Pośród wrzawy wokół ostatnich enuncjacji Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, pojawił się wreszcie głos rozsądku, cytuję : "czynienie przez ambasadę USA z TVN sedna amerykańskich interesów w Polsce jest jakimś kompletnym niezrozumieniem sytuacji. Ta stacja robi co może, by wspierać polityków z opcji proniemieckiej, a więc zagraża zakupom amerykańskiego gazu i uzbrojenia, a także planom Trumpa w Europie Środkowej. Po prostu jeżeli pani ambasador pomoże w powrocie poprzedniej ekipy do władzy, to wysadzi w powietrze całą europejską politykę Trumpa. Ale Trump do stracenia ma jeszcze więcej."[ http://niezalezna.pl/247807-zgrzyt-w-dyplomacji-grozba-wysadzenia-w-powietrze-europejskiej-polityki-trumpa-pisze-t-sakiewicz].

Jest bowiem ogromny rozziew między linią polityczną Waszyngtonu, w tym również przyjazną prezydentowi Dudzie i rządowi Morawieckiego polityką administracji Trumpa, a polityką "informacyjną" stacji TVN.  Wielokrotnie dziennikarze tej stacji wyrażali krytyczne opinie o decyzjach Trumpa, jawnie kreując jego negatywny image w Polsce. Przeglądając posty na portalu TVN24 nie znajduję ani jednego pozytywnego, ani jednego nawet neutralnego.

W czasie kampanii wyborczej wyraźnie kibicowali jego rywalce, a jej "niespodziewaną"  porażkę prezentowali jako błąd systemu wyborczego w USA. Po jego wyborze TVN24 nagłaśniał oceny, że Trump stanowi "zagrożenie dla stosunków Unii Europejskiej z USA", a zatem zagrożenie dla pokoju światowego,  [https://www.tvn24.pl/ameryka-wybiera-wybory-prezydenckie-2016,145,m/juncker-stracimy-dwa-lata-zanim-pan-trump-pozna-swiat,691303.html], nie konfrontując tych tez z żadnymi innymi opiniami. TVN-owski idol, szef Rady Europejskiej Donald Tusk stwierdził, że "Unia Europejska musi się obecnie mierzyć z wieloma niebezpieczeństwami... Rosją, radykalnym islamem i... administracją nowego prezydenta USA Donalda Trumpa"[https://www.newsweek.pl/swiat/donald-tusk-ostro-o-donaldzie-trumpie-trump-jako-zagrozenie-dla-europy/x3ere7e].

Narracja tej grupy medialnej w Polsce, tego tzw. ośrodka opiniotwórczego,  jest wobec administracji prezydenta USA agresywna, negatywna,  jednostronna i nie kusi się nawet o pozory obiektywizmu. Wolność mediów, panująca w Polsce, jest przezeń wykorzystywana opacznie - wolność słowa tłamsząc, dusząc, ograniczając prawo do debaty publicznej, tak jak w tym przypadku, negując prawo do stawiania pytań o to, czy materiał dziennikarski nie był opłaconą, wyreżyserowaną fikcją, czy nie mamy do czynienia z ogromnym medialnym skandalem. Takie rzeczy się zdarzały w innych krajach, to nie jest nie do pomyślenia. Były jednak sprawdzane, były prowadzone dochodzenia organów ścigania, zapadały wyroki. I nie kwestionuje się tam wolności mediów.

Kiedy, po rosyjskiej agresji na ukraińskie statki na wodach międzynarodowych, Trump mówi, że stawia na szali osobiste spotkanie z Putinem podczas najbliższego Szczytu G20, to TVN24 błyskawicznie obwieszcza, że jednak spotka się on z Putinem.  Źródłem informacji jest  doradca Putina, Uszakow. (http://www.tvn24.pl). To sukces Kremla, a nie Białego Domu - stąd ta stacja pierwsza z satysfakcją to ogłasza, bez pytania drugiej strony o zdanie. Wcześniej w wywiadach z tzw. niezależnymi ekspertami TVN24 zmierzała do przyjęcia narracji, że "incydent  w Cieśninie Kerczeńskiej" był prowokacją ... ale ze strony ukraińskiej [incydent! Czyli już na poziomie językowym - degradacja, pomniejszanie znaczenia]! To jest przerzucanie odpowiedzialności za atak na jego ofiarę. Ta narracja jest w sposób oczywisty podobna do lansowanej przez określoną grupę mediów z CNN na czele. Polityka narracyjna TVN24 moim zdaniem nie różni się od CNN. TVN powtarza wprost interpretacje dziennikarzy CNN,  podczas gdy prezydent Donald Trump  wyrzuca ich  z Białego Domu!

Nota bene, w CNN, jak i w TVN24, zaprasza się zawsze do opowiadania na tematy polskiej polityki zagranicznej, jako eksperta i autorytet,  byłego "antydyplomatę" Radka Sikorskiego, który reprezentuje określone lobby... Sikorski nazywał już Trumpa "szulerem",  [https://dorzeczy.pl/kraj/70688/Sikorski-o-spotkaniu-Trump-Putin-Spotyka-sie-dwoch-szulerow.html], a nawet słabym "szulerem", bo kwestionował jego "zdolności negocjacyjne" [https://wiadomosci.wp.pl/radoslaw-sikorski-mam-watpliwosci-co-do-geniuszu-negocjacyjnego-donalda-trumpa-6272886526908545v], głoszącym "anachroniczne fantazmaty" wcieleniem ""narcyzmu i niekompetencji" [https://www.newsweek.pl/plus/polska/radoslaw-sikorski-o-trumpie-putinie-i-polsce-wywiad,artykuly,403969,1,z.html], nieuczciwie komentującym rozmowy z przywódcami państw [https://dorzeczy.pl/kraj/75352/Spotkanie-Duda-Trump-Sikorski-doradza-prezydentowi-bardzo-wysoka-ostroznosc.html]. A na Twitterze pisał: "Trump jest szarlatanem, kłamcą i sklerotykiem, ale ma bombę atomową..."  itd. itp. Po znakomitej wizycie Trumpa w 2017 r., w Warszawie,  Sikorski oceniał, że przyniesie ona złe rezultaty, bo polski rząd popełnia fatalny błąd wchodząc w "specjalny sojusz z USA", który nazwał "projektem Izraela nad Wisłą", prowokującym konflikt z Europą, czytaj: z Niemcami. Cóż gorszego można by powiedzieć?

Zakładam dobre intencje ambasador Georgette Mosbacher,  ale wygląda na to, że dała się ona podpuścić temu środowisku "obrońców demokracji" i fałszywych adwokatów wolności mediów. Jak to się stało, że - biorąc stronę TVN - dała się w rezultacie obrócić przeciwko administracji Trumpa, której w pierwszym rzędzie winna jest lojalność? Nie warto zastanawiać się nad tym, dlaczego jej użyto instrumentalnie, nie żałowano jej, czy podpadła obietnicą wizową, czy nie, bo zwykle tacy "dziennikarze" nie przewidują skutków, tego, jak mogą komuś zaszkodzić.

A zanim zaczniemy mówić o utracie zaufania Polonii amerykańskiej, zdecydowanie popierającej PIS,  czyli ok. 12 mln głosów wyborczych, warto spojrzeć na ten casus szerzej:zauważyć ryzyko dotyczące samego amerykańskiego elektoratu, zwątpienia, wycofania Republikanów i medialnej przewagi Demokratów.

Akt obrony jawnie anty-Trumpowskiej stacji TVN przez  Georgette Mosbacher, reprezentującej w Polsce administrację prezydenta Donalda Trumpa, wydaje się całkiem niedorzeczny. Strzał samobójczy.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

„Jedenaście dni temu dość mało znany bloger Mieszczuch7 napisał bardzo ciekawą notkę p.t. "Nowy mur - warszawski". Jako pierwszy zauważył on, że dzięki stalowym barierkom Pałac Prezydencki zaczął przypominać warowną twierdzę. Porównał on to do muru oddzielającego Żydów od Palestyńczyków oraz do wysokich płotów, które rozdzielają katolików i protestantów w Belfaście. Później także inni publicyści /n.p. Johny Pollack/ czynili podobne porównania, ale Mieszczuch7 był pierwszy. Jego poprzednia notka o ataku na niezawisłość Rzecznika Praw Obywatelskich też była bardzo interesująca. Warto zaglądać na ten blog.” elig, 28.08.2010

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękuję, bardzo ciekawe. Pozdrawiam serdecznie
  • @Jan Muranowski  Winą za obecne zachowania niektórych żydowskich polityków i dziennikarzy...
  • @janwalski  To by był antysemicki atak, a nasz minister zostałby w obstawie komandosów...

Tematy w dziale Polityka