Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
38 notek
6408 odsłon
  157   0

Przez Baltic Pipe popłynie gaz. PGNiG ma umowę na dostawy na dziesięć lat

1 października rozpocznie się przesył gazu z Norwegii do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Od nowego roku w instalacji będzie płynąć błękitne paliwo, dostarczane do kraju na mocy umowy zawartej między PGNiG i Equinor.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łączna wielkość podpisanych kontraktów to 2,4 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Umowa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2023 r. Zapewni to polskiej spółce dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesyłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe - łączącego szelf z Polską poprzez Danię.

Strategiczne partnerstwo

– Equinor jest dla GK PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.

Koncerny współpracują już przy wydobyciu ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Są partnerami koncesyjnymi na złożach Skarv i Gina Krog.

Equinor to międzynarodowa firma multienergetyczna. Jej portfolio obejmuje ropę naftową i gaz ziemny, źródła odnawialne i rozwiązania niskoemisyjne. Jest wiodącym operatorem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, funkcjonuje także w około 30 krajach na całym świecie. Od 2018 roku działa w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, gdzie w partnerstwie z Polenergią rozwija projekty o łącznej mocy 3000 MW. W 2021 roku Equinor przejął polską spółkę Wento zajmującą się odnawialnymi źródłami energii z portfelem projektów fotowoltaicznych o mocy 1600 MW.

Gaz, wiatr, fotowoltaika

– Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski. Equinor już kooperuje z polskimi firmami przy realizacji projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Z zadowoleniem oceniamy perspektywę dalszego wzmocnienia naszych relacji z Polską dzięki współpracy z PGNiG – mówi Irene Rummelhoff, wiceprezes Equinor ds. marketingu, midstreamu i processingu.

Baltic Pipe docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8,0 mld m sześc. rocznie. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3,0 mld m sześc., a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4,0 mld m sześc. rocznie.

Gazociąg na 100%

- W celu optymalnego wykorzystania pozostałej części zarezerwowanej przepustowości PGNiG podpisało już szereg kontraktów z dostawcami działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Umowy zawarte z grupą Equinor są największe pod względem wolumenów – tłumaczą przedstawiciele PGNiG.

PGNiG SA zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, importem gazu oraz jego sprzedażą na rynku hurtowym. Poprzez spółki zależne PGNiG działa także w obszarze magazynowania, sprzedaży detalicznej i przesyłu gazu, produkcji energii elektrycznej i ciepła. Koncern działa m.in. w Norwegii, Pakistanie i ZEA, a także zajmuje się sprzedażą gazu ziemnego na rynkach europejskich oraz handlem LNG. Obszarem jego działalności są także alternatywne paliwa gazowe - biometan i wodór - a także wytwarzanie energii elektrycznej z OZE.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który utworzy nowy korytarz dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi przesyłanie paliwa bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Jednocześnie pozwoli na przesył dwukierunkowy, tzn. będzie nim można dostarczać gaz z Polski do Danii. Długość instalacji wynosi 900 km, w jej skład wchodzą 4 tłocznie (3 w Polsce i jedna w Danii). Inwestorami są polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka