Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
38 notek
6420 odsłon
  42   0

REPowerEU – dywersyfikacja, niezależność, bezpieczeństwo

We wtorek Rada Europejska uzgodniła stanowisko w sprawie projektu REPowerEU – planu stopniowego redukowania zależności Unii od importu rosyjskich paliw kopalnych.

W maju Komisja Europejska przedstawiła pakiet REPowerEU – propozycje rozwiązań zmierzających do dywersyfikacji dostaw energii i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Żeby je wdrożyć, konieczne będzie przeprowadzenie przez państwa członkowskie konkretnych reform i inwestycji, związanych z energetyką i wykorzystaniem surowców. Następnie tematem zajęła się Rada Europejska.

- Dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w uniezależnianiu Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Chcę podziękować ministrom za istotne ustępstwa, dzięki którym udało się wypracować kompromisowe stanowisko Rady. Mając na uwadze sytuację geopolityczną, która utrzymuje się od początku rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, oraz niedawne ataki na infrastrukturę energetyczną w Europie, jestem przekonany, że należy naciskać na szybkie porozumienie w sprawie proponowanych przepisów. Prezydencja czeska jest zdeterminowana dotrzymać unijnej obietnicy przewidującej radykalną restrukturyzację unijnego sektora energetycznego i uniezależnienie się od importu rosyjskich paliw kopalnych – mówi Zbyněk Stanjura, czeski minister finansów

W swoim stanowisku Rada zmieniła przepis o tym, skąd mają pochodzić środki na REPowerEU, oraz w jaki sposób rozdysponować te 20 mld EUR zaproponowany przez Komisję Europejską.

Jeżeli chodzi o źródła finansowania dodatkowych 20 mld EUR, Rada odrzuciła sprzedaż aukcyjną uprawnień do emisji z rezerwy stabilności rynkowej unijnego systemu ETS i opowiedziała się za kombinacją źródeł: funduszu innowacyjnego (75%) i płatności zaliczkowych ze sprzedaży uprawnień ETS (25%). Chce w ten sposób zapobiec zakłóceniom w funkcjonowaniu systemu ETS, a jednocześnie zapewnić pewne źródła dochodów.

W kwestii rozdziału środków, Rada zaproponowała uwzględnianie przy nim polityki spójności, zależności państw od paliw kopalnych oraz wzrostu kosztów inwestycji. Członkowie UE, do końca sierpnia 2023 r., będą mogli występować o pożyczki na sfinansowanie inwestycji związanych reformą energetyki, dywersyfikacji dostaw surowców i uniezależnienia od rosyjskich źródeł.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka