Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
43 notki
7041 odsłon
  66   0

Kolejna elektrownia wiatrowa TAURONA. Mają być następne

TAURON wybudował farmę wiatrową Majewo, zlokalizowaną w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim. Koncern ma już 11 takich instalacji, złożonych z 200 turbin o łącznej mocy 416 MW. W najbliższych latach spółka chce dalej intensywnie inwestować w OZE.

Nowa elektrownia o łącznej mocy 6 MW składa się z trzech turbin o mocy 2 MW każda. Dzięki produkcji na poziomie 17,3 GWh rocznie, farma zaspokoi potrzeby energetyczne 5 tys. gospodarstw domowych, a uniknięta emisja CO2 sięgnie prawie 15 tys. ton rocznie.

- To druga farma wiatrowa po Piotrkowie Trybunalskim zbudowana przez naszą grupę. Dzięki pracy całego zespołu projektowego ukończono projekt w terminie. Jako spółka, która konsoliduje w organizacji kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, odpowiadamy za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi. W 2022 roku rozpoczniemy budowę czterech nowych projektów OZE - wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Spółka zamierza dalej intensywnie inwestować w OZE, co zapisano w jej strategii rozwoju.

- Turbulencje gospodarcze będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę i pandemii koronawirusa nie zatrzymały transformacji Grupy TAURON. W najbliższych dwóch latach przyspieszymy inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w sieć dystrybucyjną - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Więcej mocy OZE

- W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy - dodaje prezes TAURONA.

TAURON dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi - Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 r.

Z początkiem października TAURON ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale