Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
43 notki
6999 odsłon
  206   0

Chcesz płacić mniej za prąd? Złóż oświadczenie

Mikro, małe i średnie firmy, przychodnie, domy opieki, samorządy czy organizacje pozarządowe mogą korzystać z niższych cen prądu. Muszą jednak do końca miesiąca złożyć w tej sprawie oświadczenie. Gospodarstwa domowe bez dodatkowych formalności będą płacić mniej.

Żeby płacić maksymalnie 785 zł netto za MWh, przedsiębiorcy czy przedstawiciele organizacji pozarządowych muszą do 30 listopada złożyć oświadczenie. Cena ta będzie stosowana od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Jeśli spóźnią się z formalnościami, cena maksymalna będzie zastosowana od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym złożą wspomniane oświadczenie.

– W związku z powyższym, w trosce o naszych klientów zalecamy jak najszybsze składanie oświadczeń, aby zapewnić sobie stosowanie mechanizmów ustawowych już od 1 grudnia 2022 r. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej Enei, a zasady jego wypełnienia i sposoby przesłania są tam również dokładnie wyjaśnione – mówi Magdalena Majchrzycka, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Enei.

– Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową ze wzorem oświadczenia dla firm, samorządów i innych podmiotów uprawnionych do skorzystania z cen maksymalnych energii elektrycznej. Zachęcamy do składania oświadczeń elektronicznie, pocztą lub osobiści już teraz, nie czekając do ostatniego możliwego terminu, który przypada z końcem listopada – mpodkreśla Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż.

Takie same zasady obowiązują u innych dostawców energii elektrycznej.

Dla gospodarstw domowych przewidziano maksymalnie 693 zł netto za MWh. Taka stawka będzie obowiązywać automatycznie, do limitu zużycia 2 MWh w ciągu roku, nie trzeba w tej sprawie składać oświadczeń. Po przekroczeniu limitu, użytkownik zapłaci maksymalnie 785 zł za MWh.

Niepełnosprawni oraz ci, którzy mieszkają z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą wnioskować o podniesienie do 2,6 MWh limitu z niższą ceną. Z kolei posiadacze Karty Dużej Rodziny i prowadzący gospodarstwo rolne mają możliwość zwiększenia limitu do 3 MWh. W tych przypadkach konieczne jest złożenie oświadczenia.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka