Jak skutecznie chronić się przed cyberatakami - poradnik

Niezwykle istotna jest wiedza o tym, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane osobowe były dostępne tylko dla nas.
Niezwykle istotna jest wiedza o tym, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane osobowe były dostępne tylko dla nas.
Ostatnia afera mailowa pokazała, że ofiarą cyberprzestępców może paść każdy. Jednym kliknięciem można stracić nie tylko pieniądze, ale również ważne dane, czy nadszarpnąć swój wizerunek. Jak się przed tym uchronić?

Życie w sieci

Coraz więcej spraw załatwiamy online, zarówno prywatnych, jak i służbowych. Pandemia dodatkowo nasiliła ruch w sieci, gdzie przeniosło się wiele aspektów naszego dotychczasowego życia, jak praca, nauka, zakupy, wydarzenia kulturalne czy sprawy urzędowe.

Jak podaje CBOS w raporcie z badania „Korzystanie z internetu” - siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy.

Żadne urządzenie nie zagwarantuje nam 100% bezpieczeństwa w sieci. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w dużej mierze zależy od nas samych i naszego postępowania. Ponad 90% współczesnych ataków bazuje na interakcji z użytkownikiem, którego najczęściej skłania się do np. otwarcia załącznika wiadomości poczty elektronicznej albo wiadomości w okienku czatu, oraz kliknięcia w link (łącze) znajdujące się w treści wiadomości.

Ponadto, niestety coraz częściej sami udostępniamy w sieci zbyt wiele informacji i danych o sobie, które powinniśmy chronić, a których poznanie pozwala cyberprzestępcom łatwiej przygotować i przeprowadzić atak.

Cyfrowy ślad
Cyfrowy ślad generuje każda nasza czynność w internecie. 

Chroń dane

- Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

- Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o nasze prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców – mówi minister Marek Zagórski. – Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione – dodaje pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Złote zasady

O czym, więc warto pamiętać? Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa w mediach społecznościowych:

1. Utwórz silne hasło

Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont. To niedobrze. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne. 

Zadbaj o to, aby Twoje hasło było trudne do odgadnięcia! Nie stosuj najpopularniejszych haseł, jak: „hasło", „123456", „qwerty", „piłka nożna" itp.; hasło nie powinno zawierać danych osobowych Twoich lub Twojej rodziny; nie używaj sekwencji kolejnych liter, liczb lub innych znaków. Na przykład: „abcde”, „12345", „QWERTY” itp.

2. Ogranicz dostęp do konta

Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych. To nic trudnego. Nawet jeśli cyberprzestępca w jakiś sposób pozna Twój identyfikator/adres e-mail i hasło, to nie będzie mógł uzyskać dostępu bez konieczności dodatkowej weryfikacji tożsamości.

phishing
Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

3. Tylko prawdziwi znajomi!

Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

Pamiętaj! Co raz znajdzie się w sieci jest bardzo trudne do usunięcia. Zanim coś opublikujesz, zastanów się, jakie reakcje mogą wywołać Twoje posty, co może stać się z Twoimi zdjęciami i filmami. 

4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych

Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

5. Dbaj o prywatność

Anonimowość w internecie nie istnieje, każde działanie pozostawia po sobie cyfrowe ślady, które w jakiś sposób określają daną osobę. Warto zadbać o to, żeby informacje o sobie udostępniać w sposób rozsądny i tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne. Przede wszystkim należy unikać podawania swoich danych personalnych czy kontaktowych w miejscach, w których nie ma takiej potrzeby. Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność – aktywuj je! 

Pamiętaj! Nigdy nie klikaj w linki w wiadomościach, które wydają Ci się podejrzane. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli dostaniesz wiadomość od znajomego, która wydaje Ci się nietypowa i budzi Twoją wątpliwość (np. z prośbą o szybkie przesłanie kodu BLIK). Zadzwoń do znajomego i zapytaj, czy na pewno wysyłał/wysyłała Ci taką wiadomość. Nie ujawniaj w wiadomościach żadnych poufnych danych (jak hasła, dane do logowania). Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości, które otrzymujesz, szczególnie od nieznajomych osób.

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie