6 obserwujących
297 notek
306k odsłon
5276 odsłon

Co to jest 5G? Sieć najnowszej generacji. Jak funkcjonuje w Polsce i na świecie?

Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.
Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.
Wykop Skomentuj59

5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci.  

5G rozszerzy możliwości sieci komórkowych i uczyni internet rzeczy (IT) o wiele bardziej dostępnym dla mnóstwa nowych konsumentów. Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.  

Rdzeniem sieci 5G są światłowody, czyli kable z mieszanki włókna szklanego i tworzyw sztucznych, które umożliwiają transmisję danych przy użyciu światła. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, sieć 5G umożliwi powstanie nowych innowacyjnych usług, które wpłyną na rozwój sektora produkcji, energii, przemysłu samochodowego i zdrowia, wprowadzając je w erę internetu rzeczy.  

5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci.
5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci.  

Na początku kwietnia 2019 roku media poinformowały, że Ericsson i Swisscom uruchomili pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie. Na obecną chwilę jest ona dostępna w pięćdziesięciu czterech miastach w Szwajcarii. Nieco wcześniej Claudia Nemat z zarządu Deutsche Telekom poinformowała, że T-Mobile w Niemczech zamierza zacząć oferować usługi 5G jeszcze w tym roku. T-Mobile ma uruchomione obecnie sto pięćdziesiąt stacji 5G w sześciu krajach Europy: Niemczech, Austrii, Grecji, na Węgrzech, w Holandii i testowo w Polsce. 

5G na szeroką skalę w 2025 roku? 

Unia Europejska chce, aby w poszczególne kraje członkowskie wprowadziły na szeroką skalę sieć 5G do 2025 roku. Komisja Europejska oczekuje, że do 2020 roku sieć 5G ma być dostępna – na zasadach komercyjnych – w co najmniej jednym dużym mieście w każdym kraju członkowskim.

 

Unia Europejska chce, aby w poszczególne kraje członkowskie wprowadziły na szeroką skalę sieć 5G do 2025 roku
 Unia Europejska chce, aby w poszczególne kraje członkowskie wprowadziły na szeroką skalę sieć 5G do 2025 roku.

„Aby wszyscy konsumenci i przedsiębiorstwa w Europie mogli czerpać korzyści z gigabitowego społeczeństwa, należy zniwelować różnice pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi oraz występującymi różnicami w rozwoju cyfrowym/technologicznym w krajach UE” - wyjaśnia ministerstwo. Zdaniem ekspertów sieć 5G pozwoli na bezproblemowy dostęp do Internetu dla aż stu klientów na jednym metrze kwadratowym.  

W opublikowanej w 2018 roku „Strategii 5G dla Polski” Ministerstwo Cyfryzacji zakładało, że dla sieci 5G przeznaczone zostaną w Polsce pasma radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz częstotliwości powyżej 26 GHz. Częstotliwości z pasma 700 MHz miałyby być rozdysponowane w 2020 roku. 

5G od T-Mobile w Warszawie 

W Polsce pierwsza w pełni funkcjonująca sieć 5G to warszawski projekt T-Mobile Polska. Telkom uruchomił połączenie piątej generacji w centrum stolicy.  

Dzięki T-Mobile w Warszawie działa pięć stacji bazowych 5G, każda ze stacji ma światłowodowe podłączenie do sieci o prędkości 10 Gb/sek. Nadajniki ulepszono, tak by radziły sobie z nowymi wyzwaniami i zastosowaniami. 

W Polsce pierwsza w pełni funkcjonująca sieć 5G to warszawski projekt T-Mobile Polska
W Polsce pierwsza w pełni funkcjonująca sieć 5G to warszawski projekt T-Mobile Polska.

Internet 5G to na przykład powszechne zastosowanie beamformingu, stosowanego obecnie w wysokiej jakości routerach domowych i przemysłowych. Dzięki kształtowaniu wiązki fale radiowe są ściśle kierunkowane na konkretny sprzęt. To niweluje utrudnienia dostępu i gwarantuje użytkownikom, zarówno w pracy, jak i w domu, lepszy zasięg, szybsze i stabilniejsze połączenie. 5G oznacza koniec z wciąż zrywanymi połączeniami, niezależnie od tego, czy wykonujemy ważny projekt online, czy odpoczywamy oglądając serial na platformie streamingowej. 

5G, polski start-up i kontrola ogrodu 

Naukowcy ze start-upa w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym opracowali system nadzoru nad uprawami dostosowany do technologii 5G. Dzięki niemu właściciel ogrodu może za pomocą smartfona monitorować warunki panujące np. w swojej szklarni lub ogrodzie. 

System specjalistycznych czujników komunikujących się za pośrednictwem chmury ze sterownikiem i nadzorcą opracowali pracownicy start-upa Hivetech działającego w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym. 

– Nasz system składa się z zestawu czujników, które mierzą m.in. naświetlenie, temperaturę, wilgotność powietrza i gleby oraz poziom pH. Następnie, przy zastosowaniu technologii wi-fi przekazują te dane do chmury. Zastosowaliśmy rozwiązania dostosowane do technologii 5G i korzystające z normalnych routerów. Dzięki temu, przy stosunkowo niewielkich nakładach wchodzący w skład systemu sterownik może np. podjąć decyzję o włączeniu nawadniania, a użytkownik przy pomocy zwykłego smartfonu w każdej chwili będzie miał dostęp do bieżącej informacji o sytuacji w swoim ogrodzie, sadzie czy nawet na polu uprawnym – powiedział Andrzej Guziec, szef Hivetechu. 

Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie