0 obserwujących
110 notek
95k odsłon
  2086   0

Dlaczego w Grecji jest kryzys? Czy Grecy są leniwi?

Część 1: Cała prawda o produktywności.  

Większość wypowiedzi w mediach za wystąpienie kryzysu w Grecji oskarża samych Greków. Zwykle słyszy się krótkie posumowanie:  „Grecy sami doprowadzili swój kraj na skraj bankructwa, gdyż są leniwi, nie pracują i unikają płacenia podatków”. I niestety większość opinii publicznej podziela to zdanie. A wystarczy spojrzeć na dane OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Załączam link do wykresu obrazującego średni, tygodniowy czas pracy w roku 2011, w krajach Unii Europejskiej:

www.rynekpracy.pl/monitor_rynku_pracy_1.php/wpis.161

Wynika z niego, że najdłużej pracują… właśnie Grecy! 

 

Średni tygodniowy czas pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej w 2011 r. na podstawie danych Eurostat:
1. Holandia 30,5                                      
2. Norwegia 33,6
3. Dania 33,7
4. Irlandia 34,9
5. Niemcy 35,6
6. Wielka Brytania 36,4
Średnia dla 27 krajów Unii Europejskiej 37,4
22. Rumunia 40,3
23. Polska 40,5
24. Słowacja 40,6
25. Bułgatia 40,9
26. Czechy 41,1
27. Grecja 42,1

W rzeczywistości, rozpatrując samą długość pracy, to Grecy pracują dłużej niż Niemcy, czy nawet Japończycy. Co ciekawe, najkrócej pracują – najbogatsi!

A więc skąd ten atak na przeciętnych Greków, że nie są pracowici? Może dlatego, że pracownicy budowlani w Grecji, w okresie letnim korzystają z przerwy – sjesty? A może dlatego, że spędzanie przez mieszkańców Aten weekendów na plażach – kojarzy nam się z wiecznymi wakacjami? A więc może to tylko nasze uprzedzenie, oparte na stereotypach i podsycane przez sensacyjne doniesienia medialne.

Uważam, że spędzanie weekendów na plaży jest całkiem zrozumiałe, bo jak można nie skorzystać mając 30 minut drogi samochodem od cudownych plaż morza Egejskiego?

Jednak jest coś prawdziwego w stwierdzeniu, że Grecy mniej pracują, ale wtedy musimy rozważyć inną definicję tej pracowitości. Godzinowo Grecy z pewnością pracują dłużej od Japończyków czy Niemców. Ale z punktu widzenia dochodów narodowych - poziom produktu Krajowego Brutto w przeliczeniu na 1 osobę, jeżeli przyjmiemy dla Greków wartość 1, to przeciętnego Niemca wynosi on 1,48, a u Japończyka – 1,56. Grecy pracują dłużej niż Niemcy czy Japończycy, a mimo to podczas swojej pracy wytwarzają produkty o mniejszej wartości. I tu jest cały pies pogrzebany! Bo niestety realia są takie, że Grecy muszą się „napracować” a i tak wytwarzają mniej niż Niemcy. Niestety Polska w tym zestawieniu też nie zajmuje godnej pozycji…

www.rynekpracy.pl/pliki/dla_prasy/198.pdf

Dane Eurostat z roku 2010, opracowane przez Sedlak & Sedlak jednoznacznie wskazują, że biorąc pod uwagę wartość PKB wytworzonego podczas 1 godziny pracy, to wydajność Grecji wynosi poniżej 80%, a Polski - 54% średniej unijnej! Niżej są tylko: Łotwa - 54%, Rumunia - 43% i Bułgaria - 41%. W czołówce wydajności pracy krajów unijnych plasują sie takie kraje jak: Luksemburg, Belgia, Holandia, Francja i Niemcy - wszystkie z wartościa powyżej 120%.

 

 

Grecy, podobnie jak Polacy pomimo tego, że mają długie godziny pracy, to osiągają niskie dochody. Czyli to produktywność jest niska. Innymi słowy problemem Grecji nie jest lenistwo, a mała wydajność. 

Ale nie tylko to jest przyczyną obecnej katastrofalnej sytuacji finansowej tego kraju...

 

 
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale