0 obserwujących
110 notek
95k odsłon
  867   0

J. Kaczyński - z 3 RP nie wyszło, to będzie druga Korea? Cz.2

Jak żyje się w Korei Południowej? Przytoczę tylko kilka faktów. Na życzenie komentatorów mojego poprzedniego wpisu załączam linki do części materiałów źródłowych.

W Korei Południowej nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia wśród młodych ludzi po studiach. Chociaż oficjalna stopa bezrobocia wynosi zaledwie 3,4%, to nie uwzględnia ona ludzi, którzy zrezygnowali z poszukiwania pracy. W rzeczywistości mówi się o bezrobociu absolwentów rzędu 20%!  http://ajw.asahi.com/article/globe/feature/asia/AJ201301270022

Chociaż nominalny poziom wynagrodzeń Koreańczyków wzrasta, to jest on niższy od stopy inflacji, wobec tego realne dochody ludzi spadają. http://www.hani.co.kr/arti/society/labor/454065.html

Eksport stanowi aż 50% PKB Korei Południowej. To niebezpiecznie dużo i świadczy o niewielkim rynku wewnętrznym. Łącznie odsetek eksportu i importu osiąga około 83% PKB! W razie załamania się handlu międzynarodowego Korea Południowa będzie rozłożona na czynniki pierwsze… http://members3.jcom.home.ne.jp/takaaki.mitsuhashi/data_33.html#Yushutsu

Rząd koreański wspiera eksport wyrobów Samsunga i LG poprzez deprecjację swojej waluty. Ale te działania mają też drugi skutek: wzrosła także wartość produktów importowanych, wzrosły ceny, przez co społeczeństwu żyje się trudniej.

Rząd przyznając takim firmom jak Samsung przywileje podatkowe zbilansował budżet poprzez zredukowanie kosztów ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej oraz emerytur. http://www.oecd.org/els/socialpoliciesanddata/socialexpendituredatabasesocx.htm Zaoszczędzone pieniądze pomogły oligopolom (koreańskim „czebolom”) wygenerować zyski.

Niestety, statystyki są zatrważające: spośród wszystkich krajów członkowskich OECD, to właśnie w Korei Południowej jest najwięcej samobójstw. http://www.koreanbeacon.com/2009/08/30/suicide-is-the-4th-leading-cause-of-death-in-south-korea/ Ponadto nieoficjalne dane szacują, że aż 100 000 kobiet koreańskich podejmuje pracę za granicą w charakterze prostytutek. Dlaczego tak się dzieje? Bo te kobiety, w większości wykształcone, w swoim kraju po prostu nie mają pracy! Aby przeżyć jadą za granicę, aby przeżyć podejmują pracę prostytutki.

A zarząd firmy, zagraniczni akcjonariusze oraz politycy systematycznie, w myśl praw realnego globalizmu powiększają swój stan posiadania. Bogacą się kosztem 99% społeczeństwa…  http://www.wowkorea.jp/news/korea/2010/0216/10067646.html

Chcę jeszcze wyraźnie zaznaczyć, że sam sukces biznesowy Samsunga czy LG na świecie, nie stanowi źródła problemu. Problem wynika z tego, że istniej pewien oburzający system, w którym korzyści z sukcesu koreańskiej firmy wspieranej przez koreański rząd, nie odnosi naród koreański. Wręcz odwrotnie, część tego zysku firmy osiągają kosztem Koreańczyków, poprzez ich ofiarę. Jak się ten system nazywa? Realny Globalizm.

Globalni inwestorzy patrzą tylko na zysk. Co robią, aby zwiększyć swoje dochody (dywidendy)? Przytoczę kilka najbardziej typowych recept „na sukces”:

 „Aby zmaksymalizować korzyści wiodących firm, należy stworzyć rynek oligopolistyczny i ograniczać konkurencję.”

W Korei Południowej dla społeczeństwa praktycznie nie istnieje opcja zakupu produktu z różnych firm. Bo tylko jedna firma produkuje i sprzedaje telefony, tylko jedna firma - samochody itd. – bo tak im się opłaca. W efekcie takiej sytuacji producenci koreańscu nie mają wewnętrznej konkurencji, nie muszą obniżać cen na rynku koreańskim.

"Aby umożliwiać redukcję kosztów pracy, wprowadza się przepisy zmierzające do „fluidyzacji” rynku pracy i zezwolenia na przyjęcie pracowników tymczasowych" 

Wprowadzono przepisy, które pozwalają łatwo zwalniać pracowników. Zamiast stałych pracowników, można „stale” prowadzić politykę zatrudniania pracowników tymczasowych. Jak w takich warunkach można planować przyszłość? 

"Wprowadzenie niskiej ceny energii (ukłon w stronę fabryk) jako stała polityka rządu"

Spowodowało to zmniejszenie wpływów do budżetu. W tej sytuacji rząd obniżył wysokość świadczeń emerytalnych i ubezpieczeń społecznych.  Zyskały przedsiębiorstwa kosztem ludzi.

"Obniżenie podatków jako priorytet polityki rządu"

Efekt jak powyżej, aby zbilansować budżet rząd zaoszczędził na emeryturach, ubezpieczeniach społecznych. Kosztem społeczeństwa.

"Przyjęcie działań zmierzających do deprecjacji waluty jako polityki rządu, co ma zwiększyć konkurencyjność na globalnym rynku"

Przeciętny Koreańczyk bezsilnie obserwuje jak ceny produktów importowanych rosną i rosną, codzienne życie staje się bolesne… http://blog.goo.ne.jp/yoshidakorea/e/a0bd3d2d52cabcef3d4209b42ae75922

Powyższe działania doprowadziły do tego, że maksymalizacja zysków wiodących firm eksportowych odbywa się kosztem większości społeczeństwa. Niestety stworzono system, w którym zyski/dywidendy firm koreańskich wypłacane są cudzoziemcom. Tym sposobem Korea Południowa stała się swoistą kolonią, kolonią globalnego kapitału. http://u1sokuhou.ldblog.jp/archives/50328526.html

Czy naprawdę tego chce w Polsce prezes Jarosław Kaczyński?

 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale