Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak
39
BLOG

OFE: Nawet Bielecki dostrzega problem

Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak Polityka Obserwuj notkę 14

„Niepokojący jest problem efektywności funkcjonowania funduszy emerytalnych. Są one niezwykle atrakcyjne dla ich właścicieli. Pekao ma fundusz emerytalny i jego wyniki są dla nas bardzo korzystne. Pytanie tylko, czy patrząc na cały rynek OFE - są równie korzystne dla ich członków. Na pewno tutaj jakaś korekta po 10 latach funkcjonowania reformy emerytalnej jest wskazana. Myślę, że przydałby się przegląd tego, co można poprawić”.

Autorem tych słów jest Jan Krzysztof Bielecki, ustępujący prezes Banku Pekao SA. Jeśli jego niepokoi sytuacja, w której na istnieniu OFE korzystają przede wszystkim instytucję finansowe, to przyszłych emerytów – czyli nas wszystkich – ten stan powinien niepokoić po stokroć bardziej.

Pierwszy krok w stronę odebranie korzyści z funkcjonowania OFE ich właścicielom a daniu ich płacącym składki został uczyniony w zeszłym roku. Projekt ustawy zmniejszającej prowizję pobierane przez OFE złożył Klub Lewicy. Niestety z uchwaleniem ustawy musieliśmy poczekać póki na złożenie podobnego projektu zdecyduje się PO. Na szczęście w tym wypadku potwierdziło się powiedzenie, że „co się odwlecze to nie uciecze” i w lipcu parlament uchwalił ustawę o obniżeniu prowizji.

Jednak chronologia wydarzeń i wypowiedzi pokazuje, że pomimo ustawowego obniżenia prowizji OFE dla ich właścicieli są nadal świetnym pomysłem a dla obywateli już niekoniecznie. Być może przedobrzono z wysokością składki na OFE. W Szwecji – której przykład reformy emerytalnej często się w Polsce przywołuje – do sektora kapitałowego trafia składka w wysokości 2 proc. Dlatego nie powinno się odrzucać pomysłów rządu, aby część składki przeznaczona na zakup obligacji skarbu państwa trafiała do ZUS-u a nie do OFE. Oczywiście na indywidualne konta przyszłych emerytów.

Sama zapowiedź dokonania przeglądu funkcjonowania OFE zapowiada się bardzo interesująco. Szczególnie gdyby miał nią kierować człowiek znający sektor finansowy od podszewki. Oczywiście pod warunkiem, że pod odejściu z biznesu bliższy byłby mu interes przyszłych emerytów niż interes sektora finansowego. Dobrze, że Bielecki nie utrzymuje, że te interesy są ze sobą tożsame. Obecny kryzys pokazał doskonale, że nie są.  

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Polityka