Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak
33
BLOG

Po przesłuchaniach kandydatów na komisarzy

Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak Polityka Obserwuj notkę 9

Rozpoczęła się sesja plenarna w Strasburgu, co oznacza jednocześnie dokończenie przesłuchań kandydatów na komisarzy. Mnie osobiście najbardziej interesowały przesłuchania kandydatów odpowiadających za kwestie będące przedmiotem prac komisji, których jestem członkiem. Są to: Komisja Rozwoju Regionalnego oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kandydatem do objęcia pierwszej komisji jest Austriak Johannes Hahn. Podczas przesłuchania zdobył on poparcie przedstawicieli wszystkich grup politycznych zasiadających w komisji. Po lewej stronie komisji panuje nadzieja, że Hahn będzie w stanie przeciwstawić się zakusom części prawicy do ograniczenia solidarności między regionami i państwami. Cieszy również fakt, że przyszły komisarz zamierzą łączyć inwestycję w tradycyjną infrastrukturę z inwestycjami zwiększającymi innowacyjność europejskiej gospodarki. Ze swojej strony liczę na dobrą współpracę z Hahnem przy opracowywaniu Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego. Jest to – i będzie przez najbliższych parę miesięcy – główny obszar mojej pracy w Parlamencie Europejskim. Niebawem na posiedzeniu komisji przedstawię pierwszy opracowany przeze mnie dokument roboczy dotyczący Strategii dla Morza Bałtyckiego.

Czas mojej pracy w Parlamencie Europejskim dzielę między pracę nad Strategią dla Morza Bałtyckiego a pracami nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Już niebawem będzie to jedna z najważniejszych kwestii politycznych w perspektywie całej UE i wszystkich niemal jej instytucji. Tym z większym zainteresowaniem wziąłem udział w przesłuchaniu Daciana Cioloşa, kandydata do objęcia resortu rolnictwa.

 Z zadowoleniem przyjąłem deklarowany przez niego sprzeciw wobec prób obcięcia środków przeznaczanych na Wspólną Politykę Rolną. Jednocześnie cieszy fakt, że były rumuński minister rolnictwa otwarty jest na propozycję reformy WPR zmierzające do skuteczniejszej alokacji niemałych przecież środków finansowych. Szczególnie przypadły mi do gustu deklarację dotyczące silniejszej integracji między I (polityka rynkowo-cenowa) a II (polityka strukturalna, rozwój obszarów wiejskich) filarem WPR. Stoję bowiem na stanowisku, że głównym celem unijnej polityki w sprawie terenów wiejskich powinno być zapewnienie ich mieszkańcom wysokiej jakości usług publicznych – zdrowotnych, edukacyjnych – co przyczyni się do zwiększenia spójności między terenami wiejskimi i miejskimi.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka