7 obserwujących
355 notek
36k odsłon
90 odsłon

Amerykańska lilia; fragment z historii Iranu

Wykop Skomentuj13

prawie 150 lat temu Irańczycy zdecydowali że już nie chcą autokrację króla i powstały ruchy żeby zawęzić króla do jego pałacu a żeby krajem rządzili ludzie .

Wydarzyło się dużo rzeczy po tej incjatywie o których po malu napiszę na tym blogu (jak Bóg Da)  ale dzisiaj przeczytałam w Gazecie Etelaat ( słynna stara Irańska gazeta) fragment z historii tej walki przeciwko  władzy króla w Iranie. Gazeta nazwała to , "Chrześcijański kwiatuszek".  

_________________________________________

Ludzie którzy odwiedzają dom "Maszrute"( Maszrute to zawęzenie króla do jego pałacu) w Tabriz , widzą postać zbudowaną z bronzu która należy do młodego Amerykanina, który w pierwszy rzut oka budzi zdziwienie że on też należy do ludzi którzy chcieli Maszrute. Dzisiaj jest dobry dzień żeby wspomnieć Howarda Baskiervilla którego można nazywać Amerykańskim Szahidem ruchu Maszrute w Iranie. Howard Conklin Baskerville urodził się w Nebraska w Stanch zjednoczonych. Hasło województwa Nebraska jest "wszyscy przed prawem są równi" , i jego los był że przywiązał się do ruchu którego najważniejszy cel był wykonaniem prawa.

Baskerville przybył do Iranu w roku 1907 , wtedy miał 22 lata i jako nauczyciel uczył w Amerykańskiej szkole Memorial w Tabriz. On w tej szkole uczył historię Europy i stał się lubianym i słynnym nauczycielem. Ale w krótkim czasie nadeszły czasy "Mniejszej tyranii" ( to są czasy kiedy narodowy parlament został bombardowany na rozkaz króla przez Rosyjskiego kolonela Vladimir Platonovitch Liakhov , to znaczy Liakhov ostrzelał Majlis Iranu Piłką wojenną i prowadził egzekucję kilku przywódców konstytucjonalistycznych), rozstrzelali narodowy Majlis i oblężano Tabriz , i to zmieniło przyszłość jego życia. Ambasada Amerykańska chciała od swoich obywateli żeby się nie mieszali do Irańskich problemów . Ale Howard Baskerville patrzył się na to jako ludzkie działanie i widział siebie po za powiązaniem do spesyficznej ziemi. On uważał że jedyna różnica jego z ludźmi Tabriz którzy byli pod oblężeniem było miejsce jego urodzenia. Mimo wszystkich alarmów on dołączył do walczących o Maszrute i zaczął szkolić młodych wojskowo.On założył taką grupę która się nazywała "grupa ocalenia" , on dowodził tą grupą, on w 19 April prowadził maneuver żeby uwolnić miasto Tabriz , wtedy umarł. Pochowali go na cmentarzu Amerykańskim w Tabriz. Ale ruch Maszrute po zwycięstwie nie zapomniało o Baskierville , i to jest zbliżenie Maszrute do innych narodów świata. 


300 kwiatków ,jedno z nich jest chrześcijanin

straszysz nas że utnieś nam głowę 

jeżeli by baliśmy się odciętej głowy

w  krągu zakochanych byszmy nie tańczyli


tłumaczyłam z gazety Etelaat اطلاعات  

pisał : Reza Babai

Zobacz galerię zdjęć:

Reza Babai
Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura