11 obserwujących
218 notek
96k odsłon
210 odsłon

8 maja 1945 kapitulacja - czyja?

Wykop Skomentuj4

Andrzej Owsiński 

 

8 maja 1945 kapitulacja Wehrmachtu czy III Rzeszy? 

 

Powszechnie używa się pojęcia „8 maja 1945 kapitulacja Niemiec”. 

Otóż 4,7,8, a według Rosjan 9 maja 1945 roku formalnie skapitulowały kolejno fragmenty, lub ewentualnie całość sił Wehrmachtu.  

Nawet 8 maja w Berlinie kapitulowały odrębnie Luftwaffe, reprezentowane przez gen. Stumpfa, niemiecka marynarka wojenna, reprezentowana przez swego dowódcę wiceadmirała Friedeburga i wojska lądowe /WehrmachtHeeres/, które reprezentował  feldmarszałek Keitel. 

W akcie kapitulacyjnym Wehrmachtu zarówno z 7 jak i 8 maja delegacja niemiecka legitymowała się pełnomocnictwem naczelnego dowódcy Wehrmachtu admirała Doenitza. 

Przyjmujący kapitulacje, zdając sobie sprawę z niekompletności aktu odesłali jego potwierdzenie do przyszłego aktu niemieckiej kapitulacji w obliczu ONZ. 

Nic takiego nie nastąpiło. 

Również w Poczdamie ograniczono się do podziału terytorialnego Niemiec na poszczególne strefy odsyłając ostateczne rozwiązanie do traktatu pokojowego, który nigdy nie został zawarty. 

Porozumienie 4 + 2. czy raczej 2+ 4 zawarte w 1990 roku w Moskwie jednoczące Niemcy i uznające ich granice, dotyczy zupełnie innych państw powstałych na terenie Niemiec i nie może być traktowane jako umowa dotycząca III Rzeszy. 

Do dnia dzisiejszego nie zostało formalnie dokonane zlikwidowanie państwa „III Rzesza Niemiecka” co wobec braku traktatu pokojowego z Niemcami powinno być wykonane przez sygnatariuszy układu poczdamskiego, ewentualnie umowy moskiewskiej, lub nawet samych Niemców. 

Niemcy jednak celowo utrzymują że formalnie III Rzesza istnieje w granicach z 1937 roku, co zresztą jest niezgodne z przedwojennym stanem prawnym albowiem zarówno Anschluss austriacki jak i zajęcie Sudetów było uznane przez powszechną opinię międzynarodową i stanowiło prawnie część państwa niemieckiego. 

Nie wypowiadam się w sprawie Kłajpedy /Memel/ gdyż wprawdzie została zajęta przez Niemcy za zgodą litewską, ale nie potwierdzoną żadnym aktem międzynarodowym jak to miało miejsce w stosunku do Sudetów. 

 

Podtrzymywanie tego stanu powinno być zaskarżone przez zagrożone nim kraje, a szczególnie Polskę, Czechy, Rosję, ewentualnie też i Litwę, nie mamy bowiem pewności że w Niemczech nie dojdzie do władzy taki rząd który uzna że Republika Związkowa Niemcy /Bundes Republik Deutschland/ jest tworem bezprawnym i restytuuje III Rzeszę jako jedynie prawne państwo niemieckie wraz z jego prawami do przedwojennych granic. 

Obecny stan prawny w Niemczech stanowi podstawę dla takiej możliwości.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura