Andrzej Owsiński Andrzej Owsiński
2255
BLOG

Zmarł Andrzej Owsiński, autor tego bloga, 1 stycznia 2024 r.

Andrzej Owsiński Andrzej Owsiński Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 65

W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem

Ś + P

Andrzej Owsiński

„Rola”

Zmarł 1 stycznia 2024 r.

Msza św. pogrzebowa w środę, 10 stycznia 2024 r., kościół św. Jakuba, Warszawa, Plac Narutowicza, o godz. 12:00

Odprowadzenie do grobu rodzinnego na Starych Powązkach o 13:30 od VI bramy

Urodzony na Wołyniu, ochotniczy uczestnik kampanii wrześniowej, w której przebył szlak bojowy od pruskiej granicy na głębokie Polesie. Podporucznik AK, wyżej awansowany w OAK bez ujawnienia stopnia, odznaczony przez Komendanta Głównego AK gen. Bora Komorowskiego jako jeden z młodszych dowódców, a także za postawę w więzieniach NKWD, Gestapo i UB.

W następstwie w okresie powojennym wysiedlony z Gdańska za wrogi stosunek do PRL. Doktor nauk rolnych ze specjalnością rybołówstwa morskiego, habilitacja ekonomiczna. Twórca i realizator programu rozwojowego polskiego rybołówstwa morskiego, uczestnik bezpartyjnej ekipy specjalistów Ministra Darskiego po październiku 1956 roku. Zastępca dyrektora naczelnego Zjednoczenia Gospodarki Rybnej do spraw nauki, techniki i rozwoju. Wykładowca i publicysta w dziedzinie gospodarki morskiej, ekspert FAO z odmową wydania paszportu PRL na obsadę wygranych konkursów na dyrektora programów FAO dla Afryki i Indii.

Działacz polityczny polskiej chrześcijańskiej demokracji, zastępca i następca Władysława Siła Nowickiego na sprawowanym wiele lat stanowisku prezesa ChDSP. Stronnictwo to, wbrew zasadom prawa i demokracji zostało wykreślone z listy stronnictw politycznych w „III RP”. Pozbawiono Go także legalnie zdobytego mandatu poselskiego, potwierdzonego wyrokiem Sądu Najwyższego.

Autor prac specjalistycznych i wielkiej liczby publikacji ekonomicznych, politycznych i historycznych poświęconych dziełu walki o Niepodległą Polskę. Tej sprawie oddał swe ponad stuletnie życie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości