IVANHOE
"Nasza najlepsza wiedza to nie wszystko czym powinniśmy się kierować, a nasza dobra wola to nie wszystko, co powinniśmy robić." Johann Wolfgang von Goethe
2 obserwujących
28 notek
25k odsłon
1609 odsłon

Wyścig z COVID19

Wykop Skomentuj83

Prace nad szczepionkami:
Firmy: CureVac, Moderna i BioNTech  pracują nad szczepionkami mRNA. Niestety od dawna, a wyniki ich badań są "obiecujące". Trudno ufać, że coś co jest obiecujące od lat, w tym miesiącu wreszcie zadziała. Może się uda (trzymajmy kciuki), ale trzeba się liczyć z tym, że może nie wypalić.
https://www.nature.com/articles/nrd.2017.243

 To zdanie z abstraktu załączonej pracy przeglądowej najogólniej mówi o tym dlaczego mamy do czynienia raczej z koncepcją niż technologią:
"However, their application has until recently been restricted by the instability and inefficient in vivo delivery of mRNA." 

W skrócie: jest problem z niestabilnością mRNA in vivo i z dostarczeniem cząsteczek mRNA do właściwych komórek. Dlatego takie szczepionki są bardzo obiecujące in vitro, a później już zaczynają się poważne ograniczenia. Czy uda się je teraz w szybkim tempie przezwyciężyć? Zobaczymy. Może tak, może nie.

Firma Moderna, Inc. (MA, USA) rozpoczęła testy na zdrowych ochotnikach szczepionki mRNA 1273, - to sekwencja kodująca białko wypustki (Spike) wirusa SARS-CoV2. Jeśli mRNA zostanie w ciele człowieka wydajnie przetłumaczony na białko S - powinny powstać przeciwciała, które zablokują infekcje wirusem SARS-CoV2. Jeśli...
https://www.modernatx.com/

Firma BioNTech (Mainz, Niemcy) wspólnie z Fosun Pharma (Chiny) i firma Pfizer (USA)pracują nad komercjalizacja szczepionki BNT162 - testy kliniczne powinny się zakończyć w kwietniu. To także szczepionka oparta na opłaszczonym mRNA...
https://biontech.de/

Firma CureVac (Tubingen, Niemcy) - przewidują testy w lipcu. Tu nastąpił pewien zgrzyt - Donald Trump zaproponował wykupienie tej firmy przez jego administrację. Oczywista odpowiedź Petera Altmaiera: "Niemcy nie są na sprzedaż".
https://www.curevac.com/

Nowoczesne  leki, czyli leki przyszłości:
Firma Regeneron (USA) i Sanofi (Francja) testują lek dotąd stosowany na artretyzm o nazwie Kevazara. Ma zbijać gorączkę i zwiększać nasycenie krwi tlenem. Lek podobny do Acterma/Tocilizumab - stosowany wcześniej do leczenia ciężkich przypadków zapalenia płuc.

Firma AMSBIO (Oxford, Wielka Brytania) - dysponuje rekombinowanymi białkami S i ACE2 oraz przeciwciałami do wykrywania koronawirusa.

Badacze z University of Texas (Austin, USA) określili strukturę przestrzenną białka Spike (wypustki korony, która wiąże receptor ACE2).

Neville Sanjana (New York University) pracuje nad konstrukcją Cas13 giude RNA z potencjałem niszczenia genomu SARS-CoV2

Ważna informacja z Chin: SARS-CoV2 nie przenosi się z kobiet w ciąży na dziecko.

Lek testowany, na Czechach już dopuszczony do użytku: Remdesivir:
https://www.the-scientist.com/news-opinion/remdesivir-works-great-against-coronaviruses-in-the-lab-67298?utm_campaign=TS_DAILY%20NEWSLETTER_2020&utm_source=hs_email&utm_medium=email&utm_content=85111994&_hsenc=p2ANqtz-8OiY1xs-ErUBV7sSqgUJXEtONBhHHfWdLcHo_YUsODndsuhQF2vnhq7Jnuc-C8p-rsGCZwP59x4WL3tgxVUQ7A9rR3fA&_hsmi=85111994

Lek już stosowany z powodzeniem w Chinach – chlorochina:
https://www.the-scientist.com/news-opinion/is-hype-over-chloroquine-as-a-potential-covid-19-therapy-justified--67301?utm_campaign=TS_DAILY%20NEWSLETTER_2020&utm_source=hs_email&utm_medium=email&utm_content=85111994&_hsenc=p2ANqtz-8OiY1xs-ErUBV7sSqgUJXEtONBhHHfWdLcHo_YUsODndsuhQF2vnhq7Jnuc-C8p-rsGCZwP59x4WL3tgxVUQ7A9rR3fA&_hsmi=85111994

To, co robią lub czego i dlaczego nie robią polskie placówki naukowe w tej sprawie jest na razie tajemnicą.  To trochę niepokojące.


Jak się robi klasyczne szczepionki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccine
To nie takie trudne - rozmnożyć wirusa, oczyścić i zinaktywować, np. przez podgrzanie - w tym przypadku można próboważ podgrzewania z rybonukleazą, żeby uszkodzić genom – mRNA. Jeśli białka się nie zdenaturują - bardzo rozcieńczone preparaty można wstrzyknąć osobom zdrowym, by wytworzyły przeciwciała. Stara metoda, lecz wypróbowana. Można było 50 lat temu, teraz także można. To podejście ma jednak istotną wadę - Zastosowanie sprawdzonych, starych metod nie jest "innowacyjne" nie będzie dużych pieniędzy z patentu, ani  Nagrody Nobla. To przecież zwykłe rzemiosło i produkcja zwykłej szczepionki.
Tak, żyjemy w świecie zwariowanym - marzycielsko - wirtualnym, w którym wyalienowanym ludziom wyobraźnia miesza się z rzeczywistością.
Nie wszystkie szczepionki są trafione, a zatem im więcej zespołów na świecie nad tym popracuje - tym lepiej.
Polska jest na 30 miejscu w liczbie zakażeń. Nic na razie nie wiemy o prowadzonych badaniach mających na celu leczenie COVID-19, żadnej informacji o pracy nad własną szczepionką, choćby najprostszymi metodami. Chyba lepiej zacząć teraz niż wcale?  Oglądam codziennie Wiadomości TVP i nic.


Własna produkcja testów, leków, szczepionek i sprzętu powinna się kojarzyć naszym politykom z takim, oklepanym słowem: dywersyfikacja.
Podobno nasze placówki zdrowia dysponują takim sprzętem jak GeneXpert - żeby było szybciej niż klasyczną metodą RT-PCR. Oby się udało kupić do tego sprzętu testy na SARS-CoV2 (będą dostępne za 1-2 miesiące). Może w takim razie warto kupić licencję na produkcję testów na SARS-CoV2 i inne choroby wirusowe dla GeneXpert?
Za dwa miesiące... to znaczy także, że testy takie jakie są i już dzisiaj działają trzeba zamawiać masowo w polskich firmach. Jeśli mają problemy - niech się uczelnie i instytuty włączą do tej pracy.

Zawsze jest druga, tańsza opcja – tzw. odporność stada - przechorować i uodpornić się, ale po co wtedy zatrzymywać gospodarkę?

Pan komentator nowakk zwrócił uwagę na jeszcze jedną starą i wypróbowaną metodę leczenia infekcji wirusowych - stosowanie surowicy osób, które wyzdrowiały, za co serdecznie dziękuję:

https://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/200219661-Koronawirus-w-Chinach-Osocze-wyleczonych-leczy-chorych.html


Trochę więcej o metodach walki z koronawirusem SARS-CoV2, z pierwszej ręki i po polsku:

https://drive.google.com/file/d/1yTzeietLvs2_av_1Z8SaydpGtJ4C9YP8/view?fbclid=IwAR1nJhbS5zxin4AB5cYGipWTFPqUSaZBnqJStiWsDkVz8iFoS1t7nTtIGOE

Dzięki uprzejmości:  ArturMarzec. Bardzo dziękuję.

Wykop Skomentuj83
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości