28 obserwujących
167 notek
290k odsłon
  773   0

Zróbmy sobie populizm

W Polsce jest mniej niż 1,5 miliona ludzi na pensji minimalnej, oznacza to że państwo straciłoby z tytułu składek i podatków przez tych ludzi płaconych około 1,6185 miliarda złotych na miesiąc. Skala w ciągu roku:19,422 miliardów. Bez 1,6 miliarda państwo się nie załamie i będzie można spokojnie budżet ułożyć, ale bez 19 miliardów będzie już spory problem. Ale to nie koniec drogi pod górkę z naszym populizmem.

Bo jeśli zmiana dotyczyłaby wszystkich mających pensję minimalną, to wiele osób zarabiających niby-więcej nagle zorientowałoby się, że otrzymują na rękę mniej niż ludzie na płacy minimalnej. Rozpoczęłaby się "migracja" na płace "minimalne" które faktycznie na rękę są większe. Ci zaś, którzy takiej migracji dokonać by nie mogli zaczęliby kombinować, jak pogodzić ich obecne umowy z takim bonusem. Wszystko dlatego, bo to nieuczciwe tworzyć kategorię uprzywilejowaną. To niesprawiedliwe, niesprawiedliwość zaś rodzi bunt. Tymczasem WSZYSCY Polacy są takimi samymi obywatelami. Jakim prawem ich WŁASNE państwo ma ich traktować tak różnie? Nie, tak być nie może - wszyscy muszą być traktowani RÓWNO. Kiedy bogaty idzie do sądu otrzymuje taki sam wyrok, jak biedny który idzie do sądu. Państwo jednako go ma traktować, każdy Polak jest TAKIM SAMYM CZŁOWIEKIEM. Stan majątkowy nie ma nic do rzeczy!

Więc aby uniknąć niesprawiedliwości należy zwolnić WSZYSTKIE PENSJE DO WYSOKOŚCI PENSJI MINIMALNEJ. Innymi słowy - zwolnić z opodatkowania 2713,73 złote wszystkim polakom na umowie o pracę.

W Polsce jest około 16,5 miliona ludzi pracujących (2018 rok). Część z nich ma inne formy zatrudnienia, ale załóżmy wersję maksymalną, że wszyscy będą mieli umowę o pracę, czyli zakładamy wersję maksimum kosztów.

Koszt zniesienia opodatkowania wszystkich płac do wysokości unettowionej płacy minimalnej wynosiłoby 1079x16,5 miliona, czyli 17,8035 miliarda na miesiąc. Rocznie: 213,642 miliarda. Jeśli problem mieliśmy przy 19 miliardach braku rocznie, to znacznie gorzej będzie przy ponad 200 miliardach. Bez tych wpływów budżet by nie istniał a wraz z nim państwo. Oczywiście TEGO zrobić nie możemy. Ale możemy zrobić coś innego!

Możemy ludziom dać "smaka" na ich pełne, prawdzie zarobki. Możemy im "odpalić" jako "dobra władza" 1079 złotych w formie... trzynastej pensji. Po prostu zwalniając wszystkie umowy o pracę z opodatkowania do wysokości 1079 złotych. Np. w miesiącu grudniu. Na święta. Efekt? 1 miesiąc takiej polityki to koszt prawie 18 miliardów złotych. Trudno to będzie osiągnąć? Pewnie że tak, ale budżet da się spiąć skoro wynosi około 400 miliardów. Na pewno dzięki tym samym metodom jak dotychczas, przesunięciom, konsolidacjom, poprawie ściągania - da się znaleźć wymaganą kwotę. Poza tym ludzie otrzymawszy 1079 złotych te pieniądze wydadzą, więc odbijemy sobie to w dochodach z innych podatków.

I taki populizm zmiótłby z powierzchni ziemi poprzedni. Przed każdymi wyborami partia takiego populizmu mówiłaby: ostatnio daliśmy wam wolny jeden miesiąc od podatków, a teraz damy wam drugi! A gdy będą nowe wybory, zawołają: damy wam trzeci! Inne partie opozycyjne będą zmuszone podchwycić popularną politykę, jak przy 500 plus, a partia rządząca będzie musiała wymyślić sposób w jaki należy zrealizować takie postulaty by finanse państwa się od nich nie załamały. I wymyślą. Bo jak PiS potrafił, to każdy potrafi, żadna sztuka. Różnica między populizmem 500 plus i trzynastek emerytalnych a pensją 1079 złotych jest taka, że ta pierwsza aby dać - musi najpierw zabrać i zniszczyć tym dobrobyt; choć wydaje się że jest inaczej gdy pieniądze lądują w portfelu. A ta polityka dobrobyt napędza, bo nie odbiera ludziom, tylko państwu, głodząc ten syf istniejący "tylko teoretycznie" i zmuszając go, by przestał marnować pieniądze, w przeciwnym razie ludzie go zlinczują za nie wykonywanie obowiązków w służbie zdrowia, sądach, policji, szkolnictwie. Wymówka "bo nie ma pieniędzy" nikogo nie dotknie, i w końcu będzie trzeba się zabrać za pożyteczną robotę.

/Populism mode end.

Sulfur 

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka