2 obserwujących
21 notek
7802 odsłony
465 odsłon

Rok 1951 - piłka nożna w czasach komunizmu.

Wykop Skomentuj4

Zaraz po wojnie rozpoczęto proces reaktywowania rozgrywek piłkarskich w Polsce. I już na samym początku droga do piłki ligowej okazała się bardzo skomplikowana. Pierwsza koncepcja wypłynęła z PZPN (związkiem w tym czasie rządziły osoby aktywne w jego strukturach przed wojną). Władze związkowe w 1945 roku zaproponowały rozgrywki pod nazwą Liga Państwowa. Propozycja ta została jednak odrzucona przez delegatów na walnym zgromadzeniu związku. 

Następnie w 1946 roku katowicki Sport poinformował piłkarskich działaczy, że rozgrywki ligowe nie muszą być organizowane na nowy sposób, ponieważ te przedwojenne nie zostały rozwiązane, leczy tylko zawieszone na czas wojny. W tym samym roku zwołano w Krakowie spotkanie w którym udział wzięli delegaci 14 klubów piłkarskich (Cracovia, Wisła Kraków, Garbarnia Kraków, Legia Warszawa, Polonia Warszawa, ŁKS Łódź, Warta Poznań, Ruch Chorzów, AKS Chorzów, Polonia Bytom, Widzew Łódź, Lech Poznań, Zagłębie Sosnowiec i Rymer Niedobczyce) w efekcie reaktywowano rozgrywki pod nazwą Liga PZPN. Miała się ona składać z dwóch klas rozgrywkowych - I i II liga po 12 zespołów. 

Nowe rozgrywki zostały jednak odrzucone w całości przez ...PZPN.

18 sierpnia 1946 roku na walnym zgromadzeniu związku nie wpuszczono na salę obrad przedstawicieli klubów zrzeszonych w Lidze PZPN i rozpoczęto obrady nad nową formą rozgrywek. Jak się okazało dopiero w 1947 roku PZPN uchwaliło powstanie Klasy Państwowej, która miała wystartować w 1948 roku. 

Sezon 1946 oraz 1947 mimo wszelkich zawirowań proceduralnych został ukończony w systemie nieligowym. Pierwszym powojennym mistrzem kraju została Polonia Warszawa. Natomiast ostatnie powojenne nieligowe rozgrywki o Mistrzostwo Polski zdobyli piłkarze Warty Poznań. 

W momencie kiedy rozgrywki ligowe zaczęły ponownie funkcjonować na arenie historii pojawia się Puchar Polski. W 1949 roku PZPN zdecydował o formule rozgrywania Pucharu Polski wzorując się na systemie sowieckim. Pierwsza edycja po wojnie została rozegrana w sezonie 1950/1951. 

Dla ligowego sezonu 1951 oraz pierwszej powojennej edycji Pucharu Polski kluczowym okazało się walne zgromadzenie PZPN, które odbyło się 4 lutego 1951 roku

 Tego dnia podjęto uchwałę, by zwycięzcę już rozgrywanego Pucharu Polski uznać Mistrzem Polski w sezonie 1951 niezależnie od wyników rozgrywek ligowych.  Dodatkowo podjęto uchwałę o rozwiązaniu PZPN i powołaniu Sekcji Piłki Nożnej, którą podporządkowano Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej. 

Pierwszą edycję Pucharu Polski po wojnie wygrała Unia Chorzów, która zmierzyła się w finale z Gwardią Kraków i na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie wygrała 2:0. Mecz odbył się w ostatni dzień Ogólnopolskiej Spartakiady 1951. Tym oto sposobem zespół z Chorzowa sięgnął po podwójną koronę. 

Chcąc pozostać uczciwym trzeba powiedzieć, że w rozgrywkach ligowych 1. miejsce zajęła drużyna Gwardii Kraków, która wyprzedziła Górnik Radlin oraz CWKS Warszawa.

O ile wiadomo było kto w tym wyjątkowym roku został Mistrzem Polski, o tyle przepisy nie określiły, kto został wicemistrzem. Czy był to finalista Pucharu Polski? Czy wicemistrz rozgrywek ligowych? A może drużyna z pierwszego miejsca ligowej tabeli? Przepisy na ten temat milczą. 

Niektórych z Was mogą dziwić nazwy drużyn. Gwardia Kraków? Unia Chorzów? Popatrzmy na innych uczestników ligowych rozgrywek. Budowlani Chorzów, Ogniwo Kraków, Kolejarz Warszawa, Kolejarz Poznań, Ogniwo Bytom, Włókniarz Łódź czy Gwardia Szczecin. Rozwiązanie jest bardzo proste - Biuro Polityczne KC PZPR w 1949 roku uchwaliło reorganizację sportu polskiego na wzór sowiecki. Kluby sportowe zastąpiono siecią ogólnopolskich zrzeszeń sportowych, które z kolei posiadały lokalne koła sportowe (zabieg ten pozwolił na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrolowanie świata sportu). Powstały zrzeszenia specjalne np. CWKS (kluby wojskowe) lub Gwardia (kluby UB i MO) oraz zrzeszenia branżowe np. Ogniwo (przedsiębiorstwa komunalne), Włókniarz, Kolejarz czy Górnik

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport