Blog
Blogostan
Paweł Burdzy
Paweł Burdzy Żyję, więc czasem piszę www.pawelburdzy.pl
17 obserwujących 249 notek 147058 odsłon
Paweł Burdzy, 12 czerwca 2011 r.

Czy grozi nam walka klas?

„W Polsce dezaprobata dla nierówności wzrosła i jest bardzo wysoka. Ok. 90 proc. Polaków twierdzi, że są one za duże lub raczej za duże” powiedział w nidawnej rozmowie z „Przeglądem” prof. Henryk Domański. To dużo więcej niż na początku III RP, gdy taką odpowiedź wybierało 65 proc. Polaków.

Czy grozi nam „walka klas”? Raczej nie. Bo choć z badań wynika, że egalitaryzm w Polsce rośnie, to ten „normatywny sprzeciw” wobec nierówności, jest on korygowany przez pragmatyzm. I choć zdaniem prof. Domańskiego Polacy są za „pewnym spłaszczeniem dochodów”, to mimo wszystko „nie chcą rewolucji ani drastycznych zmian”.
 
Co ciekawe, z badań profesora wynika że jednym z mechanizmów pogłębiających nierówności jest szkolnictwo wyższe, gdzie na bezpłatnych uczelniach publicznych są nadreprezentowane dzieci inteligentów, podczas gdy na studiach płatnych – potomstwo chłopów i robotników. A ukończenie szkoły wyższej nie gwarantuje już wcale otrzymania pracy.
 
Walka klas, przesunięcia społeczne, cóż za fascynujący temat dla dziennikarzy. Ale część naszych kolegów zamiast pracować w bazie, z lekka hasa po nadbudowie. Ot, sejmowy reporter cały dzień śledzi miny, gesty i rozmówców świeżo upieczonego ministra od wykluczonych. Inny od wielu tygodni prowadzi wojny z „chamstwem w sieci”. Jeszcze inni tropią wilczych oczu u jednego polityka, inni szukają „nienawistnego” milczenie u innego. Polacy tymczasem „odrzucając normatywnie” nierówności w bazie, „pragmatycznie akceptują” te zabawy w nadbudowie, zgodnie z nowo-polskim hasłem: nic się nie da zrobić.
 
Komentarz ukazał się w tygodnikuUważam, Rze
 
110.188
 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Benia mówi mało, ale on mówi smacznie" hit counter

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Jankes Amen!
  • @Tomasz Jaroszek Zgoda. O tym też napisałem. Komputery z algorytmów, a ja słyszę jak...
  • @rajder135 Brawo z KGHM! Ja też kupiłem, jak było w dołku, ale o wiele, wiele mniej. Bo 800...

Tematy w dziale