35 obserwujących
276 notek
734k odsłony
984 odsłony

"Ksenofobia" we Włoszech, "islamofobia" w Austrii, a Timmermans jedzie do Moskwy

Wykop Skomentuj24

Debata na temat praworządności w Polsce, jaka odbyła się wczoraj w Parlamencie Europejskim nawet nie byłaby warta wspomnienia, gdyby nie zabawne przejęzyczenie Fransa Timmermansa, który nagle oświadczył, że ma zamiar dyskutować o rządach prawa w naszym kraju i w tym celu wybiera się... do Moskwy. Ten humorystyczny incydent był jedynym urozmaiceniem poza tym nudnego jak flaki z olejem teatrzyku kukiełkowego, z którym mamy do czynienia zawsze ilekroć organizowana jest w PE dyskusja o Polsce, a który polega głównie na wygłaszaniu pełnych fałszywej troski formułek o rzekomym upadku praworządności nad Wisłą. Szczególnie żenującą rolę w tym spektaklu jak zwykle odegrali deputowani z opozycji totalnej, którzy jeszcze raz udowodnili, że ludziom, reprezentującym taki poziom moralny i intelektualny jak oni, nie wolno nawet powierzyć rządów nad skrawkiem zeschłego trawnika, a co dopiero nad dużym krajem w środku Europy. W tej sytuacji nie ma się co dziwić, że we wczorajszej dyskusji wzięła udział garstka eurodeputowanych, a reszta uznała, że ma dużo ważniejsze zajęcia, niż statystowanie w hucpie pana Timmermansa. 


Dużo ciekawsze od tego, co wczoraj działo się w Parlamencie Europejskim (bo tam akurat nic ciekawego się nie działo) są wydarzenia, które na naszych oczach rozgrywają się w Europie. Oto kanclerz Sebastian Kurz wystąpił z propozycją stworzenia poza granicami UE ośrodków zatrzymań dla nielegalnych imigrantów. Rzecz jeszcze nie tak dawno nie do pomyślenia - wystarczy przypomnieć, jak zachowywał się poprzednik Kurza, który ochoczo dał się zaprzęgnąć do rydwanu niemieckiej polityki imigracyjnej, w skrócie dającej się streścić słowami: "przyjmujemy wszystkich jak leci, a potem się zobaczy". Nietrudno się domyślić, że propozycja kanclerza Austrii wywołała oburzenie w Brukseli. Jednak szef austriackiego rządu niewiele sobie z tego robi, a tamtejsze władze już zapowiedziały, że zamkną kilka meczetów i wydalą z kraju część imamów - głównie tych, finansowanych z zagranicy. Z tego powodu prezydent Turcji Erdogan natychmiast oskarżył Austriaków o "rasizm" i "islamofobię", co w Wiedniu spotkało się z przeciągłym ziewnięciem. Podobnie do austriackiego zachowuje się nowo zaprzysiężony rząd Włoch. Tamtejszy minister spraw wewnętrznych grzecznie zapowiedział nielegalnym przybyszom, że mogą pakować walizki i odmówił przyjęcia statku z 600 imigrantami na pokładzie - i to mimo usilnych molestacji ze strony najwyższych czynników europejskich. Mało tego. Kiedy prezydent Macron zarzucił włoskiemu rządowi „cynizm i nieodpowiedzialność” oraz łamanie prawa morskiego, premier Włoch Giuseppe Conte nie tylko nie przestraszył się tych pohukiwań, ale (najzupełniej słusznie) odwołał zapowiedzianą na piątek wizytę w Paryżu. 


Oczywiście podejście obecnych rządów Austrii, czy Włoch do radykalnych islamistów, czy zalewającej Europę fali niechcianych przybyszów jest zachowaniem, jakiego można i należy spodziewać się po przytomnym polityku, kierującym się interesem swojego państwa. Jednak w języku lewackiej nowomowy, niepodzielnie panującej na brukselskich salonach mamy tu do czynienia z "rasizmem", "ksenofobią" i "islamofobią". Rzecz w tym, że o ile jeszcze niedawno takie oskarżenia działały paraliżująco na państwa nie poddające się pokornie rozkazom z unijnej centrali, to obecnie zaklęcia te nie mają dawnej siły dyscyplinującej. Toteż w sytuacji kiedy kolejne rządy stają Brukseli okoniem nadymanie się pana Timmermansa i pouczanie Polski z pozycji mocarstwowej wydaje się co najmniej nie na miejscu. Frans Timmermans coraz bardziej przypomina zamkniętego w pancernym bunkrze wodza, którego opuszczają kolejni generałowie, a on tego nie zauważa i pracowicie planuje wielką kontrofensywę, która zmieni losy wojny. Zastanawiam się kiedy do Timmermansa dotrze, że wydaje rozkazy armiom, które już dawno nie istnieją. 
 

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka