Tak nazywamy reaktory termojądrowe oparte na zasadzie fuzji. Współpraca w tej dziedzinie może być opisana w sposób chronologiczny:
1985-Mikhail Gorbatrzev proponuje Ronald'owi Reagan i Francois Mitterrand wspólna budowę.reaktora atomowego opartego na zasadzie fuzji.
1986-Stany Zjednoczone , Wspólnota Europejska i Japonia akceptują propozycje. Laczne prace naukowe trwają przez 10 lat.
1998-Stany Zjednoczone wycofują się z projektu.
2003-Stany Zjednoczone ,Chiny i Korea Poludniowa jednoczą się z Rosja , Wspólnota Europejska i Japonia w bardziej konkretnym projekcie:budowa reaktora ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor); od 2008 do 2018, konstrukcja całej elektrowni atomowej DEMO od 2030 do 2040.
2005-Francja jest wybrana jako miejsce budowy ITER i Indie przyłączają się do projektu.
2008-Rozpoczęto budowę ITER w Cadarache (Bouche du Rhône)
=================================================
Należy sobie zdać sprawę ze budowa reaktora termojądrowego wymaga dużo postępów fizyki stosowanej i szczególnie technologii.Od pierwszych badan rozpoczętych prawie 60 lat temu Francja Rosja i Stany Zjednoczone zbudowały urządzenia pozwalające na reprodukcje fuzji która odbywa się w sercu gwiazd i pozwala na wydzielenie olbrzymiej energii .W tej chwili Europa posiada reaktor JET(Joint European Torus) w Culhan (Wielka Bretania) który otrzymał rekord światowy mocy fuzji : 25 MW ale tylko w ciągu sekundy.Francuski reaktor Tore-Supra podtrzymał reakcje fuzji w ciągu 6 minut ale na malej mocy (~2MW).Obydwa urządzenia o temperaturze 150milionow °C lewitują płynną plazma dzięki specjalnemu rozkładowi pól magnetycznych.Tego rodzaju pola były po raz pierwszy zaproponowane przez uczonych rosyjskich pracujących nad generatorami MHD(magneto hydro dynamika) o płynnej plazmie.Dlatego nazywamy je TOKAMAK (toroidalnaja magnitnaja katuszka).
Oto pierwsza makieta ITER która się składa z obudowy metalicznej

Cewki toroidalnej 1 której ochronę stanowią płyty 2. W środku tego rodzaju zbiornika pali sie na bardzo wysokiej temperaturze(150milionow°C) mieszanina(plazma) deuterium i trytium ograniczona przez silne pole magnetyczne 3. Całość powoduje fuzje której energia zostanie odzyskana przez wodę w obwodzie 4 potem skierowana jak we wszystkich elektrowniach do generatora pary napędzającej turbiny.W porównaniu do urządzeń doświadczalnych ITER będzie dostarczał większej moc(500MW) przez dłuższy czas.Pierwsza próba powinna przekroczyć 600 sekund.Problem ITER polega głownie na:
--opanowaniu niestałości plazmy mobilizując zdolność modeliizacii super kalkulatorów przyszłości.
--rekuperacji popiołów radioaktywnych trytium.
--sprawdzenie środków rozruchu reaktora w skali przemysłowej
--zastosowaniu nowych materiałów zdolnych wytrzymać bombardowanie neutronami bardzo wysokiej energii emitowanych w czasie fuzji deuterium trytium.
Wiele problemów odkryjemy podczas budowy ITER jak na przykład koncepcja robotów ktore będą mogły sprawdzić wewnętrzne funkcjonowanie reaktora.
Ale możliwość otrzymanie nieskończonej energii jest warte pracy badawczej.
dla Kolegow z forum ktorzy nie widza obrazka podaje adres do podobnej
makiety:
https//www.usiter.org/images/iter_150jpg
Po za moja praca interesuje się historia Rzymu i lubię muzykę klasyczna.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura