piko piko
618
BLOG

Nie przyjmujcie mandatów! Oświadczenie dla policji podczas interwencji ws. maseczek

piko piko Społeczeństwo Obserwuj notkę 43

Tekst który Katarzyna Treter-Sierpińska zamieściła na portalu wprawo.pl

--------------------------

W sobotę (10.10.2020) weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W myśl tego rozporządzenia w całej Polsce ma obowiązywać nakaz zakrywania nosa i ust nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na wolnym powietrzu. Co ciekawe, nie wszędzie.

Nakazano noszenie maseczek na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych. Maseczek nie muszą nosić osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży. Nie trzeba też zakrywać nosa i ust podczas uprawiania sportu. Czyli osoba, która biegnie ulicą (uprawia sport) nie musi mieć maseczki, ale ta sama osoba musi mieć maseczkę, jeśli idzie. Czy jest w tym jakikolwiek sens? Nie ma. Tym bardziej, że maseczki nie zatrzymują wirusa. Link do rozporządzenia TUTAJ.

ZOBACZ TEŻ: Prof. Kuna: „Jeśli mamy nosić maseczki z materiału, to możemy ich nie nosić, bo one są bezwartościowe

Władza straszy mandatami i karami z Sanepidu, jeśli nie będziemy nosić maseczek. Ale nie ma ku temu podstawy prawnej. Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust, wpisany do rozporządzenia, jest BEZPRAWIEM, ponieważ nie ma umocowania w ustawie, do której się odwołuje. Dlatego przygotowałam oświadczenie, który będę okazywać policjantom podczas ewentualnej interwencji. Ponieważ nie jestem prawnikiem, poprosiłam o konsultację mecenasa Jacka Wilka. Napisał: „Brawo!”. Czyli oświadczenie jest OK. Każdy, kto chce, może z niego korzystać. Nie przyjmujcie mandatów!
Oświadczenie dla policji

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało wydane na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.1). Art. 46b pkt 4 ww. ustawy przewiduje obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Wg definicji zamieszczonej w art. 2 ww. ustawy osobą podejrzaną o chorobę zakaźną jest osoba u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną. A zatem nakaz stosowania środka profilaktycznego, jakim jest wpisany do rozporządzenia nakaz zakrywania nosa i ust, NIE DOTYCZY OSÓB ZDROWYCH. Ustawa nie pozwala na uznanie WSZYSTKICH obywateli za osoby chore lub podejrzane o zachorowanie.

Jako osoba, u której nie stwierdzono choroby COVID-19, ani też nie wykazująca objawów zachorowania oraz odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogących wskazywać na chorobę zakaźną, NIE PODLEGAM OBOWIĄZKOWI STOSOWANIA ŚRODKÓW PROFILAKTYCZNYCH wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r.

Nie ma podstawy prawnej do ukarania mnie mandatem za niezakrywanie nosa i ust, ani też wystosowania wniosku o nałożenie na mnie kary administracyjnej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W przywołanym rozporządzeniu nie przewidziano sankcji natury karnej lub wykroczeniowej za złamanie nakazu zakrywania nosa i ust, np. poprzez odwołanie do art. 54 Kodeksu wykroczeń. W orzecznictwie jednoznacznie przyjmuje się, że brak takiego odesłania uniemożliwia pociągnięcie danej osoby, która nie stosuje się do przepisów porządkowych, do odpowiedzialności wykroczeniowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 października 2009 r. w sprawie III KK 266/09 oraz wyroki Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2009 w sprawach III KK 230/09, 232/09 i III KK 233/09).

 Co do kar administracyjnych nakładanych przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego, organ ten nie ma umocowania prawnego do nakładania kar pieniężnych za naruszenie nakazu noszenia maseczek. Jak jednoznacznie stwierdza PSSE w Gdyni przepisem, na podstawie którego organy inspekcji sanitarnej mogą nakładać kary pieniężne w przypadku naruszenia nakazów i ograniczeń wprowadzonych rozporządzeniem jest art. 48a ust.1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Należy stwierdzić, iż nakaz noszenia maseczek nie stanowi nakazu, którego naruszenie jest sankcjonowane karami wymienionymi w art. 48a ust.1 ustawy. PSSE w Gdyni stwierdza też, że nie może nakładać grzywien w drodze mandatu karnego, ponieważ  naruszenie nakazu noszenia maseczki nie wypełnia znamion czynu określonego w art. 50-53 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ani też w art. 111-117 Kodeksu wykroczeń.

 W związku z powyższym ODMAWIAM PRZYJĘCIA MANDATU. Informuję też, że w przypadku wniosku o nałożenie kary administracyjnej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego złożę ODWOŁANIE OD DECYZJI z wnioskiem o wstrzymanie jej natychmiastowej wykonalności.

Jednocześnie informuję, że w przypadku podjęcia przez funkcjonariuszy policji prób wymuszenia na mnie, jako OSOBIE ZDROWEJ, stosowania środka profilaktycznego w postaci zakrycia nosa i ust, co jest sprzeczne z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r, na podstawie której wydano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r., złożę skargę na działanie funkcjonariuszy policji.

--------------------------------

Kilka uwag:

1. Jak ktoś chce chodzić w maseczce - jego sprawa. Przypominam tylko, że ze względów zdrowotnych po 15 minutach powinien ją zmienić na nową a zużytą koniecznie odpowiednio zutylizować (bio-hazard).

2. Zwracanie uwagi o braku maseczki przez postronne osoby jest objawem skundlenia/zastraszenia społeczeństwa. Jak widać  władza stosuje w pełni zasadę -  DZIEL i RZĄDŹ.

3. Władza wprowadza stan wojenny "w outsorcingu". Napuszcza jednych obywateli na drugich, żeby się sami pilnowali, donosili na siebie.

4. Sanepid jest instytucją ważniejszą od sądu - mogą cię obywatelu skroić na grubą kasę bez wyroku.

5. Maseczki można nie nosić pod kilkoma warunkami (patrz link do rozporządzenia). Proszę zauważyć jaka władza jest kochana i troskliwa:
5. Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku:
........
3) spożywania  posiłków  lub  napojów  w lokalu,  ogródku  gastronomicznym,  wydzielonej  strefie  gastronomicznej, o których mowa w§30ust.1pkt4

jakby łaskawcy tego nie napisali to kurwa z głodu byśmy pomarli.

6. Żeby było śmiesznie, to Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniło wątpliwości Łukasza Warzechy odnośnie podstawy prawnej noszenia masek pisząc:
„nakazując wszystkim nosić maski cały czas rozporządzenie z 9.10 bazuje na art. 46b pkt 12. ustawy z 2008 r., który mówi o nakazie określonego sposobu przemieszczania się (a nie na pkt. 4, który mówi o chorych i podejrzanych).”
Czyli noszenie szmaty to sposób na przemieszczanie się. Prawnik wszystko wyjaśni.

7. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości że cała ta p... na "pandemia" to jedna wielka hucpa?

8. O samej "zarazie" nie piszę, bo na S24 są dziesiątki tekstów i linków (w tym moje) na ten temat.

piko
O mnie piko

Jaki jestem? Normalny - tak sądzę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo