Piotr Woyciechowski Piotr Woyciechowski
495
BLOG

Debata "Stan ścigania zbrodni komunistycznych - próba podsumowania"

Piotr Woyciechowski Piotr Woyciechowski Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

We wtorek 29 czerwca 2021 roku w Przystanku Historia IPN odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Tajemnice bezpieki".

Michał Mirecki - były aktywny działacz opozycji komunistycznej wezwał prokuratora Andrzeja Pozorskiego - szefa pionu śledczego IPN do dymisji.


W debacie początkowo uczestniczyli: Krzysztof Wyszkowski - działacz WZZ oraz członek kolegium IPN, Tadeusz Płużański - dziennikarz polskiego radia i telewizji i Michał Mirecki - były działacz opozycji antykomunistycznej lat 80.-tych ubiegłego wieku, a prowadził je Piotr Woyciechowski.

Niestety z powodów technicznych lezących po stronie organizatora Krzysztof Wyszkowski nie mógł być obecny podczas dalszej części debaty.

Dyskusja dotyczyła stanu ścigania zbrodni komunistycznych. W cyklu rozmówcy zastanawiają się na szeregiem zagadnień. Czy zbrodnie komunistyczne zostały rozliczone w Polsce po 1989 roku? Jak wyglądały procesy członków komunistycznego aparatu represji? Dlaczego osoby represjonowane nie mogą doczekać się sprawiedliwości i ukarania winnych?

Pierwszym wątkiem ostatniego spotkania były słowa prokuratora Andrzeja Pozorskiego, zastępcy Prokuratora Generalnego–Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wypowiedziane w wywiadzie udzielonym Ewie Stankiewicz w programie „Otwartym Tekstem” na antenie Telewizji Republika.

Na początku wtorkowego spotkania wyemitowany fragment dotyczący rozmowy Michała Mireckiego z Pozorskim ws. śledztwa dotyczącego represji Służby Bezpieczeństwa wobec Mireckiego w latach 80, kiedy był aktywnym członkiem Grup Oporu „Solidarni”.

Po pokazaniu nagrania, do wypowiedzi prokuratora Pozorskiego odniósł się Michał Mirecki, który zarzucił mu kłamstwo w sprawie ich spotkania. – Wzywam niech Pan się poda do dymisji – powiedział.


Mirecki opowiedział o swoich fatalnych doświadczeniach jako osoba pokrzywdzona z pionem śledczym Instytutu Pamięci Narodowej, w tym z prokuratorem Pozorskim.


– Pan prokurator, pytany przez Ewę Stankiewicz o czterech funkcjonariuszy, którzy mnie porwali, twierdzi że nie wie o tych funkcjonariuszach i, że pierwszy raz o nich słyszy. A właśnie trzy dni wcześniej poświęciliśmy kilka minut na rozmowę, i ja mówiłem Panu prokuratorowi nazwiska tych osób – mówił Mirecki, wymieniając nazwiska funckjonariuszy.


– Zatem Pan Pozorski w sposób bezczelny kłamie, że pierwszy raz słyszy o tym problemie – dodał Mirecki.


Michał Mirecki komentuje słowa prok. Andrzeja Pozorskiego wypowiedziane w wywiadzie udzielonym red. Ewie Stankiewicz w programie OtwartymTekstem odc. 266 w TV Republika

Michał Mirecki o swoich fatalnych doświadczeniach jako osoba pokrzywdzona z pionem śledczym IPN

Tadeusz Płużański krytycznie o polityce kadrowej pionu śledczego IPN

Porażające świadectwo Tadeusza Płużańskiego nt. stosunku niektórych członków kierownictwa pionu śledczego IPN do Żołnierzy Wyklętych

Tadeusz Płużański odpowiada na pytanie: dlaczego pion śledczy IPN zwleka z zawiadomieniem o przestępstwie składania przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań nt. współpracy z SB jako TW "Bolek"?

Michał Mirecki szczerze i bez ogródek o współpracy Lecha Wałęsy z SB jako TW "Bolek" oraz o Jego prezydenturze, którą nazywa „prezydenturą Kiszczaka”

Osobisty apel Michała Mireckiego do prok. Andrzeja Pozorskiego - szefa pionu śledczego IPN

Czy prokuratorzy, których ojcowie lub matki służyły w UB powinni pracować w pionie śledczym IPN - przypadek Edmunda Brzeskiego ojca prok. Barbary Brzeskiej-Zbieć z Oddziałowej Komisji w Warszawie


Całość zapisu debaty dostępna jest na kanale IPN przez Youtube:



Ojciec Eliasz powiedział do Anzelma - wszyscy jesteśmy agentami, chodzi tylko o to czyimi: Boga czy szatana? - Roman Brandstaetter

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka