Piotrkovskie Sprawy Piotrkovskie Sprawy
129
BLOG

Iluzjoniści…

Piotrkovskie Sprawy Piotrkovskie Sprawy Gospodarka Obserwuj notkę 0

„Wszędzie burze wszędzie wojna, ale nasza wieśspokojna” głosząostatnio dwaj iluzjoniści Donald T. i Vincent R. Dlaczego iluzjoniści? O tym za chwilę, a wcześniej wyjaśnienie co to jest iluzja. Otóżsłowo iluzja pochodzi od łacińskiego illusio – szyderstwo, ironia. Słownik wyrazów obcych definiuje iluzjęjako złudzenie, urojenie lękowe lub chorobowe, utrwalone przeinaczanie rzeczywistości. Definicji powyższej odpowiadająprzypadki panów Donalda & Vincenta.

 

 

Podczas gdy premierzy i ministrowie państw ościennych skracająurlopy, rządowe telefony grzejąsiędo czerwoności, giełda pikuje, kursy walut szalejąspółka D&V ogłasza wszem i wobec,że nasza sytuacja jest stabilna i nic nam nie grozi i nie muszę dodawać,że to dzięki ich geniuszowi jest tak cudownie. „Gdybym był kaprawy na jedno oko może bym uwierzył”mawiał Władek Kargul w słynnej komedii, ale nie jestem i postanowiłem trochęsprawdzić.

 

 

W 2007-ym roku kiedy wspomniani iluzjoniści obejmowali rządy dług wynosił niewiele ponad 500 mld zł, obecnie po czterech lata kuglarskich rządów jest to kwota już800 mld zł. Dług publiczny a w zasadzie kosmiczny, to jedna strona medalu. Druga strona - budżety gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, jest coraz gorzej. W tej „stabilnej chacie” około 40 mld złotych kredytów gospodarstw domowych to kredyty przeterminowane i zagrożone, co po prostu oznacza utratępłynności finansowej. Dla firm wskaźnik ten wynosi około 30 mld złotych. Zadłużenie Polaków w bankach to ponad 500 mld złotych, przedsiębiorstw ponad 230 mld. Dług w z tytułu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich to około 170 mld zł. Ponad 250 tysięcy mieszkańzadłużonych jest na kwotę wyższąniżwartośćmieszkania (to konsekwencja wzrostu kursu franka). Ostatnio iluzjoniści D&V „rąbnęli” blisko 14 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej, te pieniądze miały być dla przyszłych pokoleń, wcześniej zrobili częściowy „skok” na OFE, a w planach mają „skok” na całość. Cena paliwa ponad 5 zł/l, produkcja przemysłowa stygnie, popyt wewnętrzny maleje. Takie sąfakty, to jest stabilna sytuacja? Czy to urojenia Donalda & Vincenta. Gdybym ja był kaprawy na jedno oko może bym ….. siędał zmanipulować.

 

 

Na koniec krótka rymowanka, trochęzmodyfikowana,ściągnięta z internetu.

Urodziła kotka małych kociąt siedem

Sześćz nich za PLATFORMĄ,

a za PISEM jeden

Czas im płynął szybko

Minęło dni siedem

Sześćkotków za PISEM,

za PLATFORMĄjeden.

Skąd ta nagła zmiana?

Co sięnagle stało?

Pięć ślepych kociaków na oczy przejrzało....

Z pozdrowieniami dla tych co patrząi widzą, słuchająi słyszą, czyli nie ulegająiluzji.

 

Dr Piotr Grabowski

 

http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/kraj/254-iluzjonisci

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka