Piotr Strzembosz Piotr Strzembosz
68
BLOG

W jakim kraju żyjemy?

Piotr Strzembosz Piotr Strzembosz Polityka Obserwuj notkę 21

„Państwo prawa” to państwo, gdzie przepisy są jednoznaczne i służą do porządkowania, regulowania, szeregowania zagadnień dotyczących instytucji i obywateli.

Czy Polska to „państwo prawa”?

I. Kto rządzi w publicznej telewizji?

Czy polskie prawo nie mówi, jaki skład Rady Nadzorczej może wybrać/zmienić/odwołać Zarząd TVP? Co mówi o „składzie rady” polskie prawo? Czy trzeba spierać się co oznacza pojęcie „w pełnym składzie”?

II. Czy można „rządzić za pomocą rozporządzeń”?

Czy polskie prawo określa zakres zagadnień, które mogą być regulowane jedynie ustawą i tych, które mogą być wprowadzone za pomocą rozporządzenia?

Co o tym mówi polskie prawo?

III. Co to znaczy „prawo nabyte”?

Czy wielokrotnie wyższa emerytura dla bandyty, który wyłamywał palce i łamał kręgosłupy obywatelom w czasach PRL to „prawo”, czy „bezprawie”?

Czy „kryteriami medycznymi” jest data zatrudnienia w szkodliwej branży? Czy „kryteria medyczne” mogą zmienić się podczas politycznych negocjacji partii politycznych w kuluarach sejmu? Czy „kryteria medyczne” uzgadniać powinni specjaliści od medycyny czy politycy?

IV. Komu należy się odszkodowanie za „zakaz konkurencji”?

Czy milionowa odprawa dla odchodzącego z pracy członka zarządu komercyjnej firmy (który bez politycznego poparcia nie znajdzie lukratywnego zatrudnienia w innej komercyjnej firmie) jest uzasadnione?

Czy wysoki urzędnik państwowy w czasie pełnienia służby publicznej może pobierać odprawę z kasy komercyjnej firmy?

Czy o tym cokolwiek mówi polskie prawo? Kto jest za taki stan odpowiedzialny?

V. Czy „wolność słowa” to prawo, czy przywilej?

Czy mówić (pisać) kontrowersyjne lub kłamliwe tezy może Jan Tomasz Gross, a Jerzy Robert Nowak już nie?

Czy „fałszywe oskarżenie” z ust ministra Ziobry zasługuje na proces sądowy, a podobne wygłoszone przez prof. Zolla już nie?

Dlaczego inwektywy wobec innych osób mogą wygłaszać „autorytety”, a wobec „autorytetów” podobnych określeń wygłaszać nie można? 

W JAKIM KRAJU ŻYJEMY?

Były radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, autor kilku scenariuszy filmowych i kilkuset artykułów, miłośnik kina, teatru i ogrodów botanicznych. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (21)

Inne tematy w dziale Polityka