51 obserwujących
359 notek
393k odsłony
  435   2

Archiwum współczesności: Kto dał Putinowi moc?

#prawo cytatu
#prawo cytatu

4 marca 2008


MAZURKAS TRAVEL


Komentatorzy Tygodnika Wprost uważają, że obecny polski rząd nie rozumie Rosji. Żeby szło tylko o polski rząd. Niestety, Rosji nie rozumie też obecna administracja amerykańska.

Osiem lat prezydentury Busha juniora wystarczyło, żeby dać Putinowi środki umożliwiające odbudowanie potęgi Rosji jako surowcowego quasi-imperium. Ceny nośników energii, wywindowane przez samobójczą dla światowej pozycji USA inwazję na Irak, stworzyły też podstawy ekonomicznej potęgi Wenezueli i wyprowadziły z politycznego niebytu Hugo Cháveza, który może teraz pretendować (i robi to) do roli rozgrywającego w swoim regionie świata.

Oczywiście Chávezowi, a zwłaszcza Putinowi – ambicji czy hardości nigdy nie brakowało, ale teraz otrzymali do rąk potężne atuty: strategiczny i finansowy. Zaraz 11 września 2001, gdy bez żadnego śledztwa wypowiedziano wojnę abstrakcyjnemu „terroryzmowi”, doszedłem do wniosku, że medialnie napompowana i propagandowo rozdęta anihilacja trzech nowojorskich wieżowców najbardziej może przysłużyć się interesom Rosji. I tak się stało.

Czy to ostatecznie takie dziwne, że dawni trockiści, przystroiwszy się w maski neokonserwatystów, pod szyldem amerykańskiej prawicy zrealizowali scenariusz, który przywrócił posowieckiej Rosji utraconą pozycję na globalnej szachownicy? Lenin miał rację. Kapitaliści skredytują swym wrogom nawet zakup sznura potrzebnego zrewoltowanym masom na stryczki dla burżujów.  

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka