Na nadzwyczajnej, VIII sesji Rady Miasta, 8 marca br., W Dniu Kobiet, wszyscy uczestniczący w niej rajcy miejscy podnieśli dłonie za projektem autorstwa Marka Hoffmana, dotyczącym specyficznego wychowania przedszkolaków w Płońsku.
Tak naprawdę, za czym głosowano? Czy mieli jakiekolwiek rozeznanie w zatwierdzanym projekcie, dotyczącym najdelikatniejszego i newralgicznego okresu w rozwoju dziecka?
Referująca w samych superlatywach punkt programu ósmej sesji tej kadencji, pani Katarzyna Mikołajewska, stwierdziła, że „Mały odkrywca w Przedszkolu” jest wspaniały dla rozwoju dziecka, gdyż ma poparcie wielu metodologów. W jej wypowiedzi brakowało konkretów, zaś merytoryczne zarekomendowanie tego programu nie zaistniało. Brakowało opinii psychologów oraz wypowiedzi osób zajmujących się zagrożeniami duchowymi.
Rozpatrzmy ten system rozwoju dziecka. Oto niektóre zapisy z „Małego odkrywcy w Przedszkolu”:
„Punkt 1- Program ZAJĄCZEK dla młodszych przedszkolaków (2,5-4 latków). Główną, ale niewidzialną i tajemniczą postacią jest „Zaczarowany Zajączek”. Zajączek, pisząc listy do dzieci, inspiruje je do poznawania zjawisk oraz wyjaśnia różne ciekawe dla dziecka zagadnienia. Dzieci doświadczają jego obecności, chociaż nigdy go nie zobaczą, gdyż Zajączek wykonuje drobne gesty w stronę dzieci, np. zostawia im w butach cukierki. Dzieci pomagają Zajączkowi rozwiązywać różne problemy, np. rysują paśnik dla sarny, która jest głodna w lesie, rozmrażają bryłkę lodu i doradzają smarowanie kremem rączek eskimoskim dzieciom przed wyjściem na mróz – oczywiście robiąc wcześniej odpowiednie eksperymenty.”
Kim jest zajączek? Jest niewidzialny, czyli jest jakimś duchem. Duchy dzielą się na dobre i złe.
Zając bywa interpretowany, jako symbol ofiarności i samopoświęcenia, które przeżywamy, co roku w Ofierze Chrystusa.
Jezus z Nazaretu jest lekarzem dusz ludzkich, a szatan małpuje Boga, kreując samego siebie, jako anioła światłości. W Biblii znany jest pod trzema imionami: Azazel, szatan, Asmodeusz, w skrócie ASA, co oznacza lekarz („Praktyczny Słownik Biblijny”- Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1995 lub „ Konkordancja Biblijna”- wydanie trzecie, Wydawnictwo „Na straży”, Kraków 1982)
Owo małpowanie Pana Boga polega na tym, że zło skrywa się pod pozorami dobra. Jakie zatem jest inne, symboliczne znaczenie słowa „zajączek”?
Zając symbolizuje szkodnictwo, oszustwo, brak zasad, fałsz, złośliwość, kapryśność, niestałość; wyniosłość; obłęd; samotnictwo, melancholię, kontemplację; intuicję, miłość wiedzy, ciekawość, spryt, zaradność; włóczęgostwo, szybkość, czujność, bojaźliwość, tchórzostwo; pokorę, dobroduszność; życie, zmysłowość, płodność, zmartwychwstanie, Wielkanoc, wiosnę; wegetarianizm. Zając w wielu mitologiach poświęcony jest Księżycowi (tak jak kogut Słońcu), gdyż buszuje po ciemku, a w dzień sypia; przeto związany z nocą, snem; poświatą Księżyca, księżycową Artemidą; prowadzi żywot przyziemny, a zamieszkuje nory (królik), łączy się z Matką Ziemią, bogami świata podziemnego, roślinnością, żywą wodą, odradzaniem się życia i tajemnicami śmierci. (http://www.symbolizm.obrazy-olejne.org/symbol-zajac/673/)
Trudno tu zdecydować, z jakim duchem mamy do czynienia. Jest tylko jedna wskazówka, kusi cukierkami, które wkłada do butów. Cukierek może być tu alegorią owocu z Księgi Rodzaju rozdziału trzeciego, a but odnosi się do pięty. Wiedzie to w prostej linii do postaci węża, kusiciela. Ponadto cukierek w bucie, może symbolizować „słodycz obleczoną w brzydką woń”.
Program Zajączek ma być merytorycznym poznawaniem rzeczywistości. Dlaczego zatem uczy postaw absurdalnych, czyli „doradzania smarowania kremem rączek eskimoskim dzieciom przed wyjściem na mróz?. Nic takiego mieszkańcy arktycznych obszarów Ameryki Północnej nie czynią. Dlaczego Eskimosi nie przeziębiają się?
Mieszkańcy Grenlandii nie nękają także choroby nowotworowe, zawały, cukrzyca czy miażdżyca. Cała zagadka to ... ich mało zróżnicowane menu, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 a także pomocne witaminy. Eskimos dostarcza swojemu organizmowi 60% tłuszczu, 38% białka i tylko 2% węglowodanów. Nic dziwnego, skoro podstawę jego posiłków stanowią foki, wieloryby, morsy, ryby morskie, a latem - karibu, gęsi i zające. Jedyne źródło węglowodanów stanowią jagody i porosty pojawiające się latem.
Dalej w tym samym podpunkcie czytamy: „ Dzieci utrwalają wyrazy skacząc po nich jak po kamieniach”. Weźmy pod uwagę wyraz Jezus, czy też mają po nim skakać?
Następnym po Programie Zajączek” jest „Program Wyspa”, w którym dzieci mogą otworzyć się na świat demonów. Ta analiza będzie następną. Nie chodzi w prezentowanych tekstach o straszenie, lecz o informowanie. Ale można założyć, że nasze analizy są błędne i oby były, gdyż inaczej w płońskich przedszkolach zaistnieje potrzeba stworzenia nowego stanowiska- egzorcysty.
Jeżeli jednak potwierdzą się nasze obawy, wówczas drastycznie spadnie ilość dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Program Hoffmana ma zasięg ogólnokrajowy, więc ewentualny problem nie jest li tylko lokalnym.
Link do oficjalnej strony Hoffmana:
http://www.akademianauki.eu/strona.php?grupa=23
Inne tematy w dziale Kultura