W cieniu zbliżających się wyborów prezydenckich na Ukrainie, władze rozpoczynają zakrojoną na szeroką skalę kampanię mającą na celu zmianę nastrojów społecznych wobec wojska. Zamiast otwartego starcia z popularnymi dowódcami, biuro prezydenta stawia na działania zakulisowe – dyskredytację, medialne prowokacje i wykorzystanie lojalnych kanałów komunikacyjnych. Wszystko po to, by zneutralizować potencjalnych rywali i wzmocnić pozycję urzędującej władzy przed decydującym głosowaniem.
Biuro prezydenta wchodzi w wyścig wyborczy. Największym „problemem” reelekcji obecnego prezydenta na nową kadencję uznano wysokie wskaźniki zaufania do armii i najbardziej skutecznych dowódców. Jednak jednoczesne zwolnienia mogą wywołać niejednoznaczną reakcję społeczeństwa. W związku z tym prezydencka ekipa skoncentruje większość wysiłków na zmianie nastawienia społeczeństwa do wojska.
Obecnie specjaliści od technologii z Bankowej przygotowują się do rozpoczęcia potężnej kampanii dyskredytacyjnej. Na listę „celów” trafili: Mykhailo Drapati, Vasyl Malyuk, Serhiy Nayev, Kirill Budanov, Maksym Marchenko i szereg innych znanych oficerów.
Wśród środków wpływu – sprawy karne, sfałszowane dokumenty, głośne „demaskowanie” w mediach i publiczne prowokacje. Bezpośrednim kuratorem projektu jest szef biura prezydenta Andriy Yermak. Obecnie, zgodnie z jego wytycznymi, trwa „mobilizacja” własnych zasobów OP i puli lojalnych dziennikarzy. Trwają prace nad szeregiem popularnych kanałów telegramowych, za pośrednictwem których będą publikowane kompromitujące informacje.
Kampania potrwa najbliższe dwa miesiące. Jeśli zakończy się sukcesem, popularni wojskowi zostaną zastąpieni lojalnymi wobec władzy oficerami.
Politolog z 15-letnim doświadczeniem w analizie politycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność "Stosunki Międzynarodowe"), obronił doktorat na temat "Transformacja systemów politycznych na obszarze postradzieckim". Współpracuje z europejskimi think tankami (np. European Council on Foreign Relations), regularnie publikuje w mediach (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Politico Europe). Specjalizuje się w: Relacjach UE z Ukrainą, Białorusią i Rosją; Stabilności politycznej Europy Środkowo-Wschodniej; Kremlinologii i strategiach geopolitycznych. Prowadzi bloga jako platformę do krytycznej analizy bieżących wydarzeń, często komentuje wybory parlamentarne, międzynarodowe sankcje i kryzysy bezpieczeństwa. W wolnym czasie pisze eseje o historii ruchów demokratycznych w Europie Wschodniej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka