Park w Arkadii - staw.
Park w Arkadii - staw.
Pola Neis Pola Neis
1575
BLOG

Romantyczny park w Arkadii k. Nieborowa

Pola Neis Pola Neis Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

 Podążając samochodem trasą nr 70 Skierniewice – Łowicz czy rowerem  (niebieski szlak rowerowy: Łowicz –Nieborów) dotrzemy do jednej z większych atrakcji regionu łódzkiego  -  romantycznego parku w Arkadii.

Miejsca wyjątkowego, z niespotykanymi dziełami architektonicznymi i krajobrazowymi.

Śladami tajemniczego ogrodu

Historia Arkadii – jednego z najpiękniejszych polskich parków w stylu angielskim sięga 1778 roku.  Powstaniu sentymentalnych założeń i budowli ogrodowych przyświecała idea wypoczynku i zadumy.  

W Arkadii znajdziemy wszystko to, co typowe dla filozofii Oświecenia nawołującej do życia w zgodzie z naturą i kultywowania przeszłości.

To prawdziwa skarbnica skrywająca dzieje z życia (także tragiczne) jego założycielki – księżnej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej.

Cudny park

Od wejścia zachwycają wypielęgnowane alejki z różnymi gatunkami drzew.

Dywany trawników, tafla stawu, do którego wpada ciągnąca się przez park rzeczka Skierniewka.

Tu i ówdzie wystają rzeźby, kolumny, pozostałości po dawnych budowlach o zadziwiających formach  architektonicznych – od antycznych po wiejskie.

W ich cieniu, nad stawem wznosi się pierwszy, najbardziej charakterystyczny obiekt -  Świątynia Diany. Wystarczy na nią spojrzeć, by poczuć wyjątkowość budynku, który wieńczy cytat z sonetu Petrarki: Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce.

W Świątyni Diany, księżna Radziwiłłowa gromadziła pamiątki z przeszłości, miała też - jak mi powiedziano - swój gabinet. W głównej sali budynku zwraca uwagę plafon ozdobiony malowidłem autorstwa Jana Piotra Norblina „Jutrzenka”. Dzisiaj we wnętrzach Świątyni można oglądać rzeźby i dekoracje architektoniczne pochodzące z antycznej Grecji i Rzymu oraz ekspozycję sarkofagów i urn.

Do  miejsc, których w parku przegapić się nie da, należą też: Dom Murgrabiego, Łuk Grecki, Łazienki, studnia, Domek Gotycki, kapliczka, Akwedukt, obeliski w Cyrku Rzymskim czy nakrywa sarkofagu, która, jak pisze Tomasz Kopalski na stronie Pak romantyczny w Arkadii – Przechadzka po Arkadii:  Dawniej stanowiła element nie istniejącego dziś Grobowca Złudzeń ustawionego na tzw. Polach Elizejskich na drugim brzegu rzeki. W nim spoczywały prochy trzech zmarłych córek księżnej - Krystyny, Róży i Anieli.

Spokój i nostalgia

Park w Arkadii uchodzący za jeden z bardziej urokliwych parków w Polsce zachęca do odwiedzin nie tylko, jako do ciekawego miejsca historycznego. Tutaj warto wybrać się  także po chwilę wytchnienia od zabieganego świata. Wszechobecna cisza, nostalgiczny nastrój sprzyjają - jak przed laty księżnej Radziwiłłowej -  wypoczynkowi i zadumie.

Sezon rowerowy czas rozpocząć. Polecam trasę: Nieborów – Arkadia.

  

Zobacz galerię zdjęć:

Świątynia Diany - muzeum.
Świątynia Diany - muzeum. Świątynia Diany - plafon. Świątynia Diany - gabinet. park w Arkadii - Dom Murgrabiego. Tablica informacyjna przed Domem Murgrabiego. Park w Arkadii - Przybytek Arcykapłana tablica informacyjna przed Przybytkiem Arcykapłana. Park w Arkadii - Cyrk. Tablica informacyjna przed obeliskiem w Cyrku rzymskim. Park w Arkadii - Akwedukt. Tablica informacyjna przed Akweduktem.
Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Rozmaitości