5 obserwujących
137 notek
273k odsłony
582 odsłony

Mity o Wojnie Domowej w Hiszpanii

Obronili Hiszpanię przed komunizmem
Obronili Hiszpanię przed komunizmem
Wykop Skomentuj1

Wojna domowa w Hiszpanii, która wybuchła dokładnie 83 lata temu jest obok Wojny Secesyjnej w Ameryce (1861-65), wojny w Wietnamie (1957-75) i wojny w Iraku (2003-11) jednym z najbardziej zakłamanych przez lewicę konfliktów zbrojnych. O ile gen. Franco i jego ludziom udało się pokonać komunistów, wygrać wojnę, przywrócić elementarny porządek i uczynić Hiszpanię bogatym, silnym, wolnym państwem, o tyle „reakcja” przegrała bitwę o pamięć. To lewactwo wszelkiej maści przez dzisięciolecia zniekształciło i zafałszowało obraz tej wojny wmawiając milionom ludzi, że republikanie to byli święci, którzy bronili Hiszpanii przed faszyzmem. Bzdura. Poniżej przedstawię 10 najważniejszych, lewicowych mitów na temat tej wojny i fakty, które im przeczą.


1. Mit:Buntownicy wystąpili przeciwko legalnemu, demokratycznie wybranemu rządowi II Republiki


Fakty: Pomimo apeli polityków hiszpańskiej prawicy (mi. Gila Roblesa i Calvo Sotelo) republikański rząd w ogóle nie reagował na lewicowy terror, jaki szalał od lutego 1936 r. (masowe palenie kościołów, mordowanie przeciwników polit., zamachy, ataki na siedziby i redakcje gazet opozycyjnych partii itd.). Rząd akceptował stan dwuwładzy, w których struktury władzy na ulicach miały do powiedzenia więcej niż władze centralne. Republikański rząd miał charakter ekstremistycznie lewicowy, antychrześcijański i rewolucyjny. Było kwestią czasu aż dojdzie do czerwonej rewolucji i przejęcia pełnej władzy. W tej sytuacji korpus oficerski i prawica zdecydowały się działać, aby ocalić Hiszpanię i wolność.


2. Mit:Buntownicy byli faszystami


Fakty: Poza Falangą, która nie była najważniejszą siłą w obozie narodowców (buntowników) , nie było tam faszystów. Buntownicy, którzy wystąpili przeciwko II Republice byli monarchistami, karlistami, konserwatystami, czyli szeroko rozumianą prawicą. Trzon sił stanowiła zwłaszcza na początku wojny tzw. Armia Afrykańska, złożona z zawodowych żołnierzy i oficerów, w tym z Marokańczyków. Poza tym w Hiszpanii walczyło po stronie frankistów ok. 12 000 zagranicznych ochotników, min. z Portugalii, Irlandii, Francji, Gwinei, Brytyjczycy, Rumuni, biali Rosjanie. Trudno tych ludzi nazwać faszystami (zwłaszcza Murzynów). To komunistyczna i lewicowa propaganda zrobiła z tych ludzi faszystów.


Mit 3:Generał Franco wygrał wojnę dzięki wsparciu III Rzeszy i faszystowskich Włoch


Fakty: Wsparcie jakie Republika dostawała z ZSRR i innych państw było porównywalne z tym, jakie otrzymywali frankiści z Niemiec i Włoch. Na początku wojny to republikanie mieli przewagę i w tym 1936 r. kontrolowali 60% kraju. Most powietrzny, który umożliwił przerzut sił narodowców na kontynent był w dużej mierze zasługą samych Hiszpanów, a nie Niemców i Włochów. Przez całą wojnę republikanie mieli przewagę w broni pancernej, a przez większą jej część także w lotnictwie. Generał Franco wygrał wojnę dzięki swoim talentom dowódczym, strategii stopniowego zdobywania Hiszpanii i sprawnej, skutecznej polityce. Poza tym frankiści byli lepiej dowodzeni, wyszkoleni i zmotywowani niż ich czerwoni przeciwnicy.


Mit 4: Cała inteligencja popierała II Republikę


Fakty: Część hiszpańskiej inteligencji popierała Republikę, ale nie wszyscy. 29 intelektualistów zostało zamordowanych przez republikanów (min. Ramiro de Maetzu), wielu innych musiało uciekać z Republiki w obawie o utratę życia (min. Azorin). Część popierała Front Ludowy w obawie przed represjami (min. Ortega y Gasset). A inni z kolei poparli frankistów, min. D’Ors, Morente, Salvador Dali.


Mit 5:Brygady MiędzynarodoweFakty: Były tworzone, dowodzone i w pełni kontrolowane przez agentów NKWD. Wśród ochotników do tych formacji nie brakowało fanatycznych komunistów, zwykłych bandytów i morderców, którzy mocno dali się we znaki hiszpańskiej ludności cywilnej dopuszczając się masowych zbrodni wojennych, pacyfikacji wsi, mordów, grabieży i gwałtów. Miejscowi byli traktowani jak obywatele 2. kategorii, a przecież to ochotnicy z Brygad byli tam obcy, a nie tubylcy. W szeregach Brygad NKWD przeprowadzało krwawe stalinowskie czystki eliminując i torturując wszystkich uznanych za wrogich Stalinowi, zwłaszcza trockistów.


Mit 6: Zbombardowanie bezbronnej Guernici w 1937 roku


Fakty: W tym rzekomo bezbronnym mieści stacjonowało w kwietniu 1937 r. 2 000 żołnierzy republikańskich, znajdowała sie fabryka amunicji i 3 szpitale polowe. Front przebiegał 25 km od miasteczka. 25 kwietnia 1937 r. samoloty z niemieckiego legionu „Kondor” dokonały nalotu, którego celem był most. Zginęło 120 cywilów (a nie 300-400 jak podawała propaganda komunistyczna), spłonęło 18% zabudowy, co potwierdzają świadkowie i dokumenty. Reszta Guernicy (łącznie 71%) spłonęła, bo zaprzestano akcji gaśniczej. Nalot Luftwaffe nie był konsultowany ze stroną narodowych dowódców i nie miał ich autoryzacji. Po tym nalocie gen. Franco interweniował osobiście i taka sytuacja już sie nie powtórzyła.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura