10 obserwujących
278 notek
446k odsłon
3307 odsłon

Gigantyczne inwestycje Google i Microsoftu w Polsce

Googleplex - główna siedziba firmy Google w Mountain View, stan Kalifornia, fot. Wikimedia
Googleplex - główna siedziba firmy Google w Mountain View, stan Kalifornia, fot. Wikimedia
Wykop Skomentuj137

Google zainwestuje w rozbudowę infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Polsce. Jej wartość może sięgać 2 mld dolarów. Z kolei Microsoft zainwestuje w Polsce ponad 1 mld dolarów w rozwój centrów danych i szkolenia cyfrowe.

Współpraca z Google

Jak informuje "Puls Biznesu", Google chce zbudować w naszym kraju infrastrukturę obsługującą usługi w chmurze obliczeniowej. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie. 

Firma zamierza w ten sposób wprowadzić na nasz rynek centra danych z wielopoziomową ochroną informacji i całodobową obsługą, a także szybkie połączenia ze 134 lokalizacjami brzegowymi. Już teraz, żeby przyciągać użytkowników, Google organizuje szkolenia dotyczące transformacji cyfrowej.

- Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji - powiedziała "PB" dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć. Uruchomienie ośrodka przewidziano na 2021 r.

image
Szczegóły na temat inwestycji Google mają zostać podane podczas trwającej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych .

Projekt Region Google Cloud jest elementem rozbudowy europejskiej infrastruktury informatycznej Google związanej z obsługą danych, w którą od 2007 roku amerykański gigant zainwestował już 15 mld euro.

- Cały czas rozwijamy naszą obecność i inwestycje w Polsce, jako naszym głównym ośrodku w Europie Środkowo-Wschodniej, nie ujawniamy jednak wartości tego typu inwestycji - powiedział Adam Malczak, rzecznik Google Polska , w rozmowie z wirtualnemedia.pl.

- Nasze inwestycje w Polsce obejmują nie tylko nowy region Google Cloud ogłoszony we wrześniu zeszłego roku, ale także nasze stale rozwijające się biuro w Warszawie - będące siedzibą zespołu inżynierów pracujących nad globalnymi technologiami chmury obliczeniowej Google - a także Campus dla startupów na warszawskiej Pradze, jak również programy rozwijające umiejętności cyfrowe i umożliwiające Polakom czerpanie korzyści z nowoczesnej gospodarki i nowych technologii, w tym niedawno ogłoszony specjalny program szkoleniowy z technologii chmurowych - wymienił. 

Jednym z partnerów giganta z Mountain View będzie Operator Chmury Krajowej. To firma utworzona przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, której celem jest stymulowanie rozwoju polskich firm poprzez ułatwianie im procesu cyfryzacji.

Microsoft zainwestuje w Polsce ponad 4 mld zł 

To niejedyna ogromna inwestycja związana z cyfryzacją w Polsce. Microsoft podpisał w maju z Operatorem Chmury Krajowej porozumienie, dzięki któremu w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów, czyli ok. 4 mld złotych. 

Do tej pory platforma Azure była dostępna w 58 regionach (140 państwach). Współpraca zakłada rozszerzenie oferty Operatora Chmury Krajowej o usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, AI i IoT, a także o pakiet Microsoft 365, aplikację Dynamics 365 i Power Platform. Obie spółki chcą doradzać firmom i instytucjom oraz wspierać wdrożenia i przygotowywanie projektów transformacji cyfrowej.

image
Mapa zasięgu platformy Azure.

Poza budową regionu systemu Azure przedsięwzięcie obejmuje też program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy – w jego ramach amerykański koncern zorganizuje szkolenia, warsztaty, hakatony i kursy e-learningowe. Będzie w nich miejsce dla 150 tysięcy osób: pracowników, nauczycieli, studentów i specjalistów IT. Zajęcia skupią się na przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, analizie danych i internecie rzeczy. Microsoft zapowiada, że szczególnie skoncentruje się na zapewnieniu dostępu do technologii i narzędzi podnoszących kwalifikacje dla osób z niepełnosprawnościami, żeby poprawić ich sytuację zawodową.

Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju w lutym 2019 roku. Obok usług chmurowych, świadczy też m.in. usługi doradcze związane z procesem transformacji cyfrowej z wykorzystaniem chmury obliczeniowej.

ja

Wykop Skomentuj137
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie