Ile zarabia ksiądz? Będziecie zdziwieni

Canva, Ile zarabia ksiądz
Canva, Ile zarabia ksiądz
Ile zarabiają księża w Polsce? Wynagrodzenie księży może szokować. Stan kont duchownych zasila kilka źródeł: datki z tacy, pieniądze za chrzciny, pogrzeby i śluby, a oprócz tego księża mogą pracować również w szkołach.

Ile zarabia ksiądz?

Zarobki księży to temat bardzo kontrowersyjny. Wszyscy chcieliby bowiem wierzyć, że posługa kapłańska to przede wszystkim powołanie. Duchowni za swoją posługę dostają jednak pieniądze i to często niemałe. Jak to wygląda w liczbach?

Według informacji Radia Zet niedzielna taca dla księży wynosi około 2000 zł, czyli niemal 100 tys. zł rocznie. Jedna czwarta tej kwoty (25 tys. zł) trafia do kurii. Według danych, do których dotarł Super Express, wszystkie datki na mszę od wiernych, pieniądze w kopertach przekazywane podczas kolędy czy w końcu opłaty za śluby, pogrzeby i chrzty dają w skali roku sumę 6 mld zł.

Zobacz: Wilder! Fury cię rozsmarował po ringu!

Cennik w kościele. "Co łaska", czyli ile?

Nie ma jednego cennika dla wszystkich kościołów, zgodnie z którym wierni musieliby płacić określoną cenę za chrzciny, śluby czy pogrzeby. Utarło się też słynne powiedzenie "Co łaska, ale nie mniej niż..." Jak to wygląda w praktyce? Ile kosztuje chrzest, ile pogrzeb, a ile ślub? Średnie ceny przedstawiają się następująco:

  • chrzest - od 200 zł (średnio 250)
  • ślub - średnio 700 zł
  • pogrzeb - od 600 zł (średnio 650)

Oczywiście cena jest ściśle związana z daną parafią - więcej zapłacimy za sakrament w większych miejscowościach, gdzie wierni są zamożniejsi. Tam koszty ślubu czy pogrzebu mogą przekroczyć tysiąc złotych.

Zobacz: „Świetny ruch Kosiniaka-Kamysza. Za wcześnie na składanie PSL do grobu”

Ile kosztuje msza w intencji?

Księża pobierają również opłaty za msze odprawiane w czyjejś intencji. Według informacji Radia Zet intencje mszalne mogą kumulować do kościelnego budżetu zysk w wysokości nawet 70 tys. zł rocznie. Dochodzi do tego jeszcze kolęda, z której księża przynoszą 35 000 zł. Większa część tej kwoty (ok. 2/3) trafia bezpośrednio do księży, reszta przekazywana jest kurii.

Ile zarabia ksiądz na emeryturze?

Księża na emeryturze również nie mają się na co skarżyć. Księża, którzy ukończyli 65 lat otrzymują standardową emeryturę z ZUS-u, ale to nie wszystko. Duchowni, którzy ukończyli 75 lat otrzymują również pieniądze z Funduszu Kościelnego - 4,08 proc. Emerytura z Funduszu Kościelnego jest lepiej waloryzowana niż ta ZUS-owska, która przecież też ich dotyczy. W praktyce oznacza to, że księża mogą liczyć na dwukrotnie wyższe świadczenie po waloryzacji.

Duchowni łapią się również na 13. emeryturę a ponadto płacą o wiele mniejsze podatki inż pozostałe osoby korzystające ze świadczenia.

Zobacz: Czechy: Babisz przegrywa wybory. Szansa na zwrot w sprawie Turowa?

Ksiądz na wsi, ksiądz w mieście

Z informacji Radia Zet wynika, że zarobki księdza z miejskiego kościoła przekraczają 6 tys. zł. Proboszcz parafii może liczyć na kwoty w wysokości powyżej 10 tys. zł. Wszystko wynika z tego, że w miejskich parafiach pojawia się znacznie więcej wiernych, którzy są też często zamożniejsi niż osoby mieszkające na wsi.

Warto również zaznaczyć, że księży nie obchodzą również wydatki, na które narażeni są zwykli obywatele - księża mają przede wszystkim gdzie mieszkać, co oznacza, że duża część funduszy, które osoby świeckie przeznaczają na czynsz, zostaje w ich portfelach.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj136 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo