Od 2020 r. nie będzie już papierowych wniosków do KRS.
Od 2020 r. nie będzie już papierowych wniosków do KRS.

Koniec z papierowymi wnioskami do KRS-u

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Projekt zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców - niemal wszystkie sprawy będą załatwiane przez Internet. Projekt ustawy trafił już do Sejmu.

Obecnie wszystkie wnioski do KRS mają postać papierową. Od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą musiały mieć postać elektroniczną i będą wysyłane przez Internet. - Chcemy, by one były załatwiane w jeden dzień, w 24 godziny - deklaruje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przy wypełnianiu wniosku system będzie na bieżąco informował, jeśli jakieś pola nie zostały wypełnione lub popełniono w nich błąd.

Projekt zakłada też kontakt z sądem przez Internet, dzięki któremu przedsiębiorca m.in będzie mógł dowiedzieć się, na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez sąd. Informatyzacja KRS, oprócz składania wniosków, umożliwi też odbieranie decyzji wydawanych przez sądowe wydziały gospodarcze w formie elektronicznej.

Projekt zakłada też wprowadzenie jawności KRS. Każdy będzie mógł przejrzeć akta KRS dotyczące danego podmiotu. Przedsiębiorcy będą składać sprawozdania finansowe tylko do KRS, a nie - jak jest obecnie - również do Urzędu Skarbowego.

KRS zostanie połączony z rejestrem obejmującym wszystkie państwa Unii Europejskiej. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy będą mieli wgląd do informacji o wszystkich podmiotach wpisanych w innych krajach członkowskich UE.

- Zastaliśmy Krajowy Rejestr Sądowy, który działa od 17 lat, papierowy, a chcemy go zostawić w pełni informatyczny i cyfrowy - powiedział minister Ziobro, przedstawiając w środę projekt zmian. - System, który chcemy wprowadzić, z całą pewnością zlikwiduje słabości aktualnego systemu - podkreślił.

Przewlekłość w załatwianiu spraw w KRS sprawia, że "biznesy, inwestycje, przedsiębiorstwa, które mogłyby tworzyć miejsca pracy, rozwijać nasz kraj, czynić nasze firmy bardziej konkurencyjnymi, stoją miesiącami w miejscu, bo czekają na załatwienie formalności w biurokratycznej, zwalonej, źle działającej strukturze" - mówił minister Ziobro. Jego zdaniem, nowy system wypełni zobowiązanie, by państwo było przyjazne dla biznesu. Może też zachęcać zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce, ponieważ zyskają dostęp do wielu informacji od ręki.

źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka