Była Fabryka Braci Stolarow w Łodzi - nowoczesność i historia Fot. saper1390/www.polskaniezwykla.pl
Była Fabryka Braci Stolarow w Łodzi - nowoczesność i historia Fot. saper1390/www.polskaniezwykla.pl
Polska Niezwykła Polska Niezwykła
398
BLOG

Fabryka Braci Stolarow

Polska Niezwykła Polska Niezwykła Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 W Łodzi, przy ulicy Rzgowskiej 26/28, znajduje się była Fabryka Braci Stolarow. Pierwotnie należała ona do niemieckiego przemysłowca Ludwika Huffera. Niestety, fabrykant popadł w duże problemy finansowe i z tego powodu zakład przejęła firma handlowa Włodzimierza Stolarowa z Rosji. Nowy właściciel bardzo szybko rozbudował fabrykę. Powstały przy niej między innymi: apteka, kasa chorych, szkoła dla dzieci pracowników.

W roku 1914 Stolarow powrócił do Rosji z powodu wybuchu wojny. W tym czasie fabrykę upaństwowiono. W 1920 roku do Łodzi powrócił Aleksander Stolarow, otrzymał polskie obywatelstwo i w roku 1923 odzyskał fabrykę.

Rok 1925 to powstanie spółki, do której przystąpił Edward Huffer. Nowa nazwa zakładów brzmiała: "Fabryka Wyrobów Bawełnianych W. Stolarow i S-ka". W roku 1934 kompleks fabryczny wydzierżawiono Rafałowi Winterowi.

 Po zakończeniu II wojny światowej fabrykę ponownie upaństwowiono. Po połączeniu zakładu Stolarowa z zakładem Przemysłu Włokienniczego Bracia Zajbert S.A., powstały Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 17.

Obecnie zakład już nie istnieje.Część zabytkowych budynków zostało poddanych rewitalizacji, pozostałe czekają.

 Jako ciekawostkę należy również dodać, że Maksymilian Stolarow był w roku 1927 i 1928 mistrzem Polski w tenisie. 

 Zaproponował: saper1390/www.polskaniezwykla.pl

Zobacz galerię zdjęć:

Była Fabryka Braci Stolarow w Łodzi - zrewitalizowany budynek Fot. saper1390/www.polskaniezwykla.pl
Była Fabryka Braci Stolarow w Łodzi - zrewitalizowany budynek Fot. saper1390/www.polskaniezwykla.pl Była Fabryka Braci Stolarow w Łodzi - stare wejście do fabryki Fot. saper1390/www.polskaniezwykla.pl Była Fabryka Braci Stolarow w Łodzi - zrewitalizowany budynek Fot. saper1390/www.polskaniezwykla.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości