Pracownicze Plany Kapitałowe
W sumie się opłaca! ;)
3 obserwujących
24 notki
25k odsłon
  1259   0

PPK – nowy, lepszy sposób oszczędzania

Życiowe cele wymagają długoterminowego oszczędzania. Fot. Shutterstock
Życiowe cele wymagają długoterminowego oszczędzania. Fot. Shutterstock

PPK to nowość w systemie oszczędzania. Czym się różni od OFE, IKE, IKZE i PPE? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak oszczędzają Polacy? 

Zanim wytłumaczę, dlaczego PPK to nowy sposób oszczędzania i czym różni się od dotychczasowych form, zobaczmy, w jaki sposób odkładamy pieniądze. Poniższy wykres prezentuje strukturę aktywów gospodarstw domowych i jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju (polecam cały raport, który dostępny jest pod tym linkiem: https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/PFR_Oszcz-dno-ci_202009.pdf ).

image

Struktura aktywów domowych w Polsce1.  


Zdecydowaną większość naszych oszczędności trzymamy w gotówce (udział w aktywach 11,4%) i rachunkach bieżących (udział 29,4%). Sumując, daje nam to 40,8% aktywów, których de facto nie można zaliczyć do sposobów oszczędzania długoterminowego z zamiarem ochrony zgromadzonego kapitału, a co najwyżej przechowywania naszych środków pieniężnych.

Ponadto, biorąc po uwagę, że w zdecydowanej większości środki na rachunkach bieżących nie są oprocentowane oraz zakładając inflację, ten sposób oszczędzania generuje ujemną realną stopę zwrotu, tym samym wraz z upływem czasu spada siła nabywcza naszych oszczędności.

Kolejną pozycją w zestawieniu są depozyty terminowe popularnie nazywane lokatami bankowymi, stanowiące 13,8% struktury naszych aktywów i jest to pierwsze rozwiązanie, które można nazwać formą oszczędzania. Trzeba jednak podkreślić, że zyskowność tego produktu jest uzależniona od poziomu stóp procentowych w Polsce ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niestety na chwilę obecną oprocentowanie depozytów terminowych oscyluje w okolicy 0% i patrząc na wypowiedzi Prezesa RPP ten stan szybko się nie zmieni (vide. wypowiedź dla RMF FM – „Jeżeli chodzi o moje osobiste zdanie to potwierdzam to, że przypuszczam, iż do końca mojej kadencji i kadencji Rady stopy pozostaną na tym samym poziomie, a generalnie w tym okresie prawdopodobieństwo obniżenia (stóp) będzie większe niż podwyższenia”2). Zakładając zatem inflację, ten sposób oszczędzania prawdopodobnie nie uchroni naszego kapitału przed jej skutkami. 

Produktami, które mogą ochronić nasze oszczędności przed inflacją są z pewnością fundusze inwestycyjne (vide tabela z średniorocznymi stopami zwrotu funduszy inwestycyjnych). Kupując jednostki uczestnictwa danego funduszu, sami dostosowujemy poziom akceptowalnego ryzyka i horyzontu inwestycyjnego poprzez wybór odpowiedniego dla nas funduszu, a jest ich w Polsce całkiem sporo – 8513  dostępnych dla klientów detalicznych. Niestety udział tych produktów w strukturze aktywów finansowych gospodarstw domowych wynosi zaledwie 5,1%.


image

Innymi formami ucieczki przed inflacją, albo nawet inwestowaniem długoterminowym jest zakup akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (udział ok 2,5%) lub dłużnych papierów wartościowych (udział ok 0,6%). Jak jednak widać ich udział w naszej strukturze jest jaszcze mniejszy niż funduszy inwestycyjnych i wymaga zdecydowanie większej wiedzy eksperckiej.

Ostatnią pozycją wartą przytoczenia są uprawnienia emerytalno-rentowe (udział 6,6%), w skład której wchodzą m.in.:

1. Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)

2. Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

3. Indywidualne konta emerytalne (IKE)

4. Pracownicze programy emerytalne (PPE)

Udział tej pozycji w naszej strukturze aktywów nie jest imponujący, ale przedstawia szereg istotnych produktów o charakterze inwestycji długoterminowych podobnych do PPK. Wyjaśnijmy zatem na czym każdy z tych produktów polega.

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne, czyli reforma emerytalna mająca w swoich założeniach odciążyć Zakład Ubezpieczeń Społecznych4  i przynieść odpowiednią stopę zwrotu zapisanym do tego systemu uczestnikom. Niestety ze względu na zbyt wysokie opłaty pobierane przez instytucje finansowe oraz szereg niefortunnych zmian w tym systemie, reforma zapisała się jako jedna z najgorszych kart w historii polskiego rynku kapitałowego, co widać po osiągniętych wynikach (vide tabela poniżej). Jako ciekawostkę należy dodać, że w różnego typu przetargach na prowadzenie PPK wynik osiągnięty przez instytucje prowadzące OFE i należące do tej samej grupy kapitałowej, co spółka oferująca PPK nie jest brany pod uwagę.


image


IKE i IKZE

IKE i IKZE, czyli produkty oszczędnościowe pozwalające na wykorzystanie ulg podatkowych w taki sposób, aby zmaksymalizować stopę zwrotu zgromadzonych oszczędności. Dzięki tym produktom możemy uniknąć podatku od zysków kapitałowych, popularnie nazywanego „podatkiem Belki”, a nawet uzyskać ulgę od podatku dochodowego już w kolejnym roku po wpłacie na konto! Niestety nadal bardzo niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z istnienia tych produktów, stąd tak niski odsetek osób posiadających te produkty (IKE – ok. 1 mln osób oraz IKZE – ok. 650 tys.5).

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka