Prawda bez politpoprawności
Mówię prawdę o wydarzeniach w Polsce i na świecie
4 obserwujących
137 notek
117k odsłon
1378 odsłon

Czy kara śmierci powinna obowiązywać ? Sprawa zabójstwa 10-latki

Wykop Skomentuj127

W ostatnich dniach Polska żyła sprawą zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. W dolnośląskiej wsi Mrowiny została zamordowana 10-letnia Kristina, około 30 razy zostały zadane jej rany kłute. Sprawcą okazał się 22-letni Jakub A. który był partnerem matki Kristini. Dziewczynka miała być problemem dla sprawcy w jego związku i dlatego zaplanował jej zabicie. W celu odsunięcia od siebie podejrzeń upozorował gwałt na dziewczynce. Ostatecznie został złapany; teraz grozi mu dożywocie.

Osoba w więzieniu jest utrzymywana z naszych podatków. Warto zadać sobie teraz pytanie: czy kara śmierci nie byłaby sprawiedliwsza. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział że ,,jedyną sprawiedliwą karą byłaby kara śmierci". Były to oczywiście prywatne zdanie ministra Ziobro. Istnieje również powiedzenie ,,brak kary śmierci jest pogardą dla ofiar"

Przede wszystkim aby była możliwość wprowadzenia kary śmierci to powinno się wypowiedzieć Europejską Konwencję Praw Człowieka czyli de facto sprzeciwić się prawu Unii Europejskiej. Oczywistym jest że rząd tego nie zrobi.

Są oczywiście argumenty przeciw karze śmierci, był przecież głośny przypadek Tomasza Komendy który jak się okazało siedział przez ponad 20 lat niewinny w więzieniu. Gdyby obowiązywała kara śmierci to sprawiedliwość w jego przypadku nigdy by nie nastała.

Więc czy kara śmierci jest adekwatna do czynu i powinna obowiązywać ? Kara śmierci jest sprawiedliwą karą jeśli chodzi o sprawcę zabójstwa z niskich pobudek czy ze szczególnym okrucieństwem. Wykonywana być powinna jeśli mamy 100% pewności że sprawca jest winny (np. jeśli mamy nagranie z miejsca zdarzenia albo odciski palców na narzędziu zbrodni). Tylko w taki sposób sprawca dostanie sprawiedliwą i równoznaczną z tym co zrobił ofierze. Oczywiście taka kara powinna być wykonywana tak aby równała się z natychmiastową śmiercią skazańca np. przez powieszenie.

Rodzina ofiary mogą czuć się pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości z samą myślą że zabójca będzie do końca życia utrzymywany z podatków obywateli, gdyby mogli to sami najchętniej zorganizowaliby samosąd. Aby takich sytuacji unikać właśnie dlatego kara śmierci powinna być stosowana.

Wykop Skomentuj127
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo