Prawda bez politpoprawności
Mówię prawdę o wydarzeniach w Polsce i na świecie
4 obserwujących
137 notek
117k odsłon
641 odsłon

Turcja i sprawa kurdyjska

Wykop Skomentuj12

Od kilku dni Turcja prowadzi interwencję zbrojną w północnej części Syrii która jest zamieszkiwana przez Kurdów. Turcy chcą zneutralizować kurdyjskich bojowników. Co jest przyczyną tej interwencji wojskowej, kto na tym skorzysta ?

Kilka jest przyczyn, najważniejszą przyczyną jest to że Turcja boi się ewentualnej niepodległości terenów Kurdystanu gdyż utraciliby wtedy część swojego terytorium, jako oficjalny pretekst podali związki kurdyjskich bojowników zwanych również Peszmergami z PKK (Partią Pracujących Kurdystanu) uznawanych przez Turcję ale również Unię Europejską i USA za organizację terrorystyczną, ponieważ wielokrotnie dokonywała zamachów na terenie Turcji podczas konfliktu turecko-kurdyjskiego.

Innym ważnym powodem jest to że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaczął tracić poparcie i żeby je utrzymać stara się pobudzić nacjonalistyczne nastroje w swoich obywatelach. A przecież Turcja zmaga się z kryzysem gospodarczym z powodu sankcji międzynarodowych w związku z łamaniem praw człowieka, ewentualna wojna odwraca uwagę od sytuacji ekonomicznej.

A kto na tym skorzysta ? Kurdowie zostali wystawieni do wiatru przez Stany Zjednoczone, jeszcze niedawno Kurdowie byli główną siłą którzy walczyli na lądzie przeciwko Państwu Islamskiemu i to m.in dzięki Kurdom udało się zwalczyć ISIS; teraz Kurdowie przestali już być potrzebni. Niby Trump mówił o ,,zniszczeniu tureckiej gospodarki" ale nikt nie ma wątpliwości że Amerykanie w obronie Kurdów nie kiwną nawet palcem. Kurdowie zatem będą szukali innego wsparcia, sytuację może wykorzystać Rosja, która potępiła już turecką inwazję, Rosja może wykorzystać tą sytuację do poszerzenia swoich wpływów na Bliskim Wschodzie.

Inwazja turecka może doprowadzić do odtworzenia Państwa Islamskiego, już pojawiły się doniesienia o tym że bojownicy tej organizacji uwalniali się z kurdyjskich więzień wykorzystując walki turecko-kurdyjskie.

Niestety los Kurdów przypomina trochę los Polaków pod zaborami. Kurdowie to największy naród bez państwa, swoją determinacją podczas walki z ISIS udowodnili już że są bardzo waleczni i ta własne państwo zasługują. Niestety sytuacja międzynarodowa jest nieubłagana. Również należy mieć na uwadze postawę Stanów Zjednoczonych i zadać sobie pytanie czy innych sojuszników np. Polskę nie wystawiliby na pastwę losu tak jak to zrobili z Kurdami.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka