1 obserwujący
25 notek
2270 odsłon
  72   0

Jean Guiraud - francuski historyk, publicysta, autor książek

Jean Guiraud (1866-1953)

Francuski historyk, znawca historii Kościoła, doktor literatury, profesor Uniwersytetu Besançon, redaktor naczelny „La Croix” w latach 1917-1939,publicysta, autor wielu książek.

Był piątym dzieckiem Guillaume Guiraud i Adélaïde Escudié.

W latach 1889-1892 uczęszczał do Szkoły Francuskiej w Rzymie, gdzie nawiązał wiele znajomości, które pomogły mu w przyszłości podczas pełnienia roli działacza katolickiego i redaktora naczelnego „La Croix”.

W 1892 podejmuje pracę nauczyciela historii. W 1895 poślubia Marguerite Petit de Julleville, z którą będą mieli 10 dzieci. Podczas 25 lat pracy w liceum i na uniwerstytecie jest aktywnym uczestnikiem różnego rodzaju inicjatyw o charakterze katolickim. Dzięki doświadczeniu dziennikarskiemu, które zdobył w poprzednich latach, zostaje redaktorem naczelnym katolickiego pisma „La Croix” (1917-1939). Po zakończeniu kariery powraca do swojej pracy historyka. Oprócz publikacji o tematyce historycznej zabiera się do pisania wspomnień. Po śmierci zostaje pochowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

W czasach swojej działalności Jean Guiraud był postacią ogólnie znaną i wzorem dla wielu katolików, jednakże niesłusznie był spychany na margines nawet po swojej śmierci, czego przykładem może być fakt, iż „La Croix” podczas świętowania swoich okrągłych rocznic powstania gazety prawie w ogóle nie wspominał o swoim wielkoletnim redaktorze naczelnym.


(opracowanie własne)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura