Marcin Rudniak Marcin Rudniak
150
BLOG

Subiektywnie o książce - Régine Pernoud "Blask średniowiecza"

Marcin Rudniak Marcin Rudniak Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

"Blask średniowiecza" Régine Pernoud to pierwsza, polska publikacja książki przygotowana przez wydawnictwo Andegavenum.

Francuska autorka w swojej książce nie pozostawia złudzeń, iż średniowiecze nie było wcale takie ciemne i zacofane, jak głosi jego fałszywa legenda; ówcześni mieszkańcy wcale nie mieszkali w norach i nie żywili się trawą i korzonkami. W końcu gdyby nie potrafili zaspokoić swoich podstawowych potrzeb to skąd mieliby motywację do projektowania i budowania tylu wspaniałych świątyń? 

Jeżeli chodzi o samo społeczeństwo, autorka daje wyraźnie znać, iż pierwsze miejsce stanowiła rodzina. Także te rodzinne przymioty można znaleźć w odniesieniu do cechów rzemieślniczych czy też sposobu sprawowania władzy przez królów. Wydaje się, że autorytet rodziny był o wiele silniejszy niż obecnie. Podobnie jeśli chodzi o autorytet Kościoła.  

Régine Pernoud, w swojej książce, poświęciła dużo miejsca francuskiej literaturze pięknej. 

Książka na pewno jest godna polecenia. Skutecznie leczy z fałszywego myślenia na temat średniowiecza. Po jej lekturze już nigdy nie użyjemy terminu "ciemnogród" na opisanie tej epoki, a raczej z politowaniem będziemy spoglądali na tych, którzy dalej będą powielać czarną legendę średniowiecza. 

Promowanie czytelnictwa wartościowych książek. Twitter: @MarcinRudniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura