Marcin Rudniak Marcin Rudniak
84
BLOG

Subiektywnie o książce - Michael Davies "Nowa Msza papieża Pawła"

Marcin Rudniak Marcin Rudniak Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Książka "Nowa Msza papieża Pawła" Michaela Daviesa to absolutne "must read" dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką Soboru Watykańskiego II i reformy liturgicznej, jaka dokonała się podczas Soboru.

Autor przedstawia kulisy powstawania Novus Ordo Missae oraz opisuje olbrzymie nadużycia ze strony duchownych, którzy chyba sami do końca nie wiedzieli, w jaki sposób mają odprawiać nową Mszę św. Niestety, wśród nich znaleźli się także nadgorliwcy, którzy chcieli wprowadzić swój prywatny novus ordo podczas sprawowania Najświętszej Ofiary. W publikacji znajduje się sporo cytatów i przypisów do literatury, która nigdy do tej pory nie była wydana w Polsce. To jest na pewno duży plus książki. 

W drugiej części publikacji znajdują się dodatki, m.in. dokumenty odnoszące się do reformy liturgicznej łącznie z wyjaśnieniem ks. R. Dulaca odnośnie tego, czy bulla św. Piusa V dotycząca tzw. Mszy trydenckiej jest nadal ważna. Dla mnie, osoby, która zapoznaje się z tematyką Mszy trydenckiej, był to niezwykle wartościowy dokument. 

Ogólnie książka Michaela Daviesa może sprawiać delikatne trudności w odbiorze dla osób, które nigdy wcześniej nie były zaznajomione z tematyką Mszy Wszechczasów. Dlatego osobiście bym radził, aby najpierw zapoznać się z tematyką Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego ze źródeł ogólnie dostępnych i dopiero wtedy przejść do trochę trudniejszej lektury. 

Jeżeli chodzi o samego papieża Pawła VI to Davies przypisuje mu pełną odpowiedzialność za reformę liturgiczną, która się rozpoczęła w latach 60. XX wieku, jednak jest daleki od próby wmawiania czytelnikom, aby ci zapamiętali ówczesnego papieża jak najgorzej (z czym czasem się spotykałem czytając książki autorów związanych ze środowiskiem tradycjonalistycznym).

"Nowa Msza papieża Pawła" Michaela Daviesa jest niezwykle cenną publikacją i pomaga zaznajomić się z "wiatrem zmian", który zaczął mocniej dąć w Kościele w XX wieku.Promowanie czytelnictwa wartościowych książek. Twitter: @MarcinRudniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura