Marcin Rudniak Marcin Rudniak
84
BLOG

Subiektywnie o książce - Dietrich von Hildebrand "Spustoszona winnica"

Marcin Rudniak Marcin Rudniak Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

"Spustoszona winnica" Dietricha von Hildebranda to kolejna książka poruszająca temat kryzysu w Kościele, który przybrał znaczne rozmiary po Soborze Watykańskim II. Myliłby się jednak ten, kto uważa, iż autor napisał jedną z wielu podobnych publikacji, w których, użala się nad nowym rytem Mszy w myśl współczesnego powiedzenia: "kiedyś to było..." - i porównuje Mszę trydencką z Novus Ordo Missae

Rzeczywiście, na początku książki von Hildebrand obarcza winą za zaistniały stan rzeczy niektórych hierarchów kościelnych, którzy z premedytacją przyłożyli rękę do niszczenia Kościoła od wewnątrz. 

Jednak dalsza część książki to już analiza poszczególnych tematów przeprowadzona na gruncie filozofii czy teologii. Niewątpliwie autor jest zwolennikiem Mszy trydenckiej, lecz próżno znaleźć w książce bezpardonowe ataki na "nową" Mszę. 

Książka "Spustoszona winnica" nie jest książką trudną w odbiorze, choć na pewno wymaga skupienia. Ogólnie odnoszę wrażenie, że jest to publikacja skierowana do osób zaznajomionych z tematem kryzysu w Kościele w stopniu bardziej niż podstawowym. Na pewno z czystym sumieniem można polecić książki autorstwa Dietricha von Hildebranda, ponieważ jako filozof i teolog katolicki, był bardzo cenioną postacią przez papieża Piusa XII czy Josepha Ratzingera - późniejszego papieża Benedykta XVI.

Promowanie czytelnictwa wartościowych książek. Twitter: @MarcinRudniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura