Marcin Rudniak Marcin Rudniak
61
BLOG

Subiektywnie o książce - Réginald Garrigou-Lagrange "Bóg dostępny dla każdego"

Marcin Rudniak Marcin Rudniak Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Na chwilę obecną, wydanych po polsku książek autorstwa Réginalda Garrigou-Lagrange'a, wybitnego neotomisty i antymodernisty, jest jak na lekarstwo. Na szczęście dla polskiego czytelnika ukazał się najnowszy przekład jego książki pt. "Bóg dostępny dla każdego".

Ta niewielkich rozmiarów książeczka stanowi odpowiedź na pytanie, czy można przedstawić racjonalne dowody na istnienie Boga. Autor napisał wiele podobnych publikacji w kontrze do ówczesnych mu nowych prądów filozoficznych czy, coraz wyżej podnoszącemu łeb, modernizmowi, który stanowił zagrożenie dla Kościoła, tym większe, że znalazł swoich zwolenników także w jego wnętrzu. Absurdalne stwierdzenia stawiane przez modernistów skłaniały osoby pokroju Garrigou-Lagrange'a do tworzenia prac, w których wręcz musieli udowodnić, iż, używając współczesnego języka, chrześcijaństwo nie jest wielbłądem...

W książce "Bóg dostępny dla każdego" autor w przystępny sposób wyjaśnia, iż "to, co większe, nie może pochodzić z tego, co mniejsze, ani nie może zostać przez nie wytworzone".  

Być może sam Réginald Garrigou-Lagrange nie jest w Polsce zbyt znaną postacią, jednak warto to zmienić zapoznając się z twórczością tego francuskiego dominikanina. 

Promowanie czytelnictwa wartościowych książek. Twitter: @MarcinRudniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura